| Ion_Luiza_1983 a întrebat:

De ce suntem îndemnați să cumpărăm un lucru "fiindcă merităm"?

2 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

E spalare pe creier. Esti indemnata sa iti dai banii altora pentru a-ti satisface orice capriciu de moment, fara sa te gandesti la consecintele pe termen lung.

E din acelasi ciclu cu:
- traieste-ti clipa
- cu totii suntem speciali
- poti face orice
- fii spirit liber, iubeste liber
- lasa responsabilitatile deoparte
- fa-ti credit acum, nu conteaza daca poti sa-l platesti
- oricine iti zice altfel e un om rau

Practic suntem incurajati sa dam frau liber oricarei porniri si sa ne obisnuim ca altii sa fie responsabili pentru noi. In tot timpul asta, unii fac bani, iar altii intra din ce in ce mai mult in depresie platind datorii traind gelozii si invidie fata de produsele pe care le au altii.

Raspunsul e sa nu mai asculti genul asta de reclame, sa iti cumperi doar ce ai nevoie, sa nu te indatorezi si sa planifici orice pe termen mediu si lung.

| Bondarel99 a răspuns:

Pentru ca dupa ce muncesti simti nevoia sa te si rasplatesti cumva. Iar acel lucru cumparat iti da satisfactie.