| anonim_4396 a întrebat:

De unde aş putea face rost de un cristal de cuarţ natural?

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la un geolog, care le-a scos direct din mina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca reusesti sa intri in legatura cu un colectionar de ''Flori de mina'' sau cu un geolog care a lucrat in minele situate in zona din apropiere de Baia Mare. Sau sa intri in legatura cu secretariatul de la Muzeul Judetean de Mineralogie,, Victor Gorduza'' care sa te indrume catre o persoana care te poate ajuta sau care detine cristale de cuart. http://www.muzeuminbm.ro/nou/wp/
numărul de telefon: +40 262 227 517, +40 362 362 804 124 sau pe adresa de e-mail: muzmin@rdsmail.ro
Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am un prieten geolog în Cluj care se ocupă și de flori de mină, o să îl caut, o să te pun în contact cu el, și vei obține.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

S-a rezolvat.A vorbit deja cu cineva şi cred că îl va primi cât de curând.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.

| Celcestietot a răspuns:

Sper că acest cristal nu îl vei folosi decât în scop decorativ, nu pentru superstiții.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu ar fi chiar pentru mine.Persoana în cauză vrea să îl folosească pentru meditaţie.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar o mică, mică informație, care nu face rău nimănui : Biblia condamnă așa ceva big grin

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

O să mă rog pentru sufletul ei.Stai liniştit.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă tu spui, așa să fiewinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Condamna ce? Biocimpul si bioradiatiile? Chestii demonstrate stiintific? Meditatia care si aia e demonstrat stiintific ca e benefica? Orice te-ar putea abate de la inchinatul si cotizatul catre barbos...

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Crezi în superstiții? Lasă că și eu am zeci de dovezi cu privire la existența lui Dumnezeu demonstrate de oameni de știință și tu nu mai crezi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, sigur. Dovezile tale sunt la acelasi nivel cu cele ale antivaxerilor care zic ca vaccinurile cauzeaza autism. Ia zi, e barbos sau nu barbosul?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum te iei de antivaxeri, nu? Parcă aveam cu toții dreptul de a alege, iar asta se aplică și în cazul copiilor noștri. Se pare că trebuie să alegem numai căile ateilor dptdv. Nu știu despre care Dumnezeu vorbești. Apropo, dacă vrei, rămâi la teoria aia ca venim la plic din praful de stele, dar să știi că eu nu o să devin adeptul unei teorii desprinse din benzile desenate. Chiar, era o revistă de la DC sau Marvel laughing? Doar vreau să te informez că și Darwin este autor de benzi desenate, poate vrei să ii citești SF-urile. În concluzie, rămâi la religia ta, căci asta este.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Avem dreptul de a alege, dar pana acolo unde alegerile noastre nu dauneaza comunitatii. Eu pot sa ma inchin la monstrul zburator din spaghetti, dar devine de porc cand ma apuc sa imi ridic templu pe banii tai. La fel si cu vaccinarea, cand au fost clar eradicate niste boli multumita ei, nu imi vii tu cu dreptul de a alege. Ia-ti dreptul de a alege sa nu te vaccinezi si du-te cu el pe o insula in mijlocul oceanului!
P.S. Am zis eu ceva de praf de stele? Dar barbosul care se uita in c&*ul meu cum ma *** si ia notite pentru judecata de apoi nu e poveste deloc, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Spaghetele sunt creație omenească, prin urmare, monstrul este o minciună evidentă. Eu nu am treabă cu nicio biserica momentan. Așa este, fără vaccin nu putem trăi, dar chiar mă mir cum de au mai dus strămoșii noștri viața până la vârste înaintate și chiar s-au reprodus. Am ciuma neagra dacă sunt nevaccinat, nu? Nu spui de praf de stele, dar dacă nu este varianta asta, mai rămâne cea creaționistă. Chiar daca nu crezi in Dumnezeu, vezi că El are îngerii trimiși pe planul superior pentru a se uita la tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu, nu e o minciuna evidenta. Monstrul Zburator din Spaghete se afla tot timpul in zona umbrita fata de observator. Si nu, spaghetele nu sunt creatie omeneasca, au fost create cu inspiratia MZS! P.S. Stramosii nostri aveau cate 15-20 de copii dintre care ajungeau vreo 5 la maturitate, cel mult. Virste inaintate? Ha, ha. https://academic.oup.com/ije/article/34/6/1435/707557

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Si rugaciunea tot o meditatie ar fi, doar ca voi in loc sa va linistiti mintea invatati niste cuvinte si faceti incantatii.
S-a demonstrat in nenumarate randuri beneficiile meditatiei.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a demonstrat si existenta lui Dumnezeu, daca tot vorbim despre ce s-a demonstrat.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Poate in lumea ta imaginara.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci piatra despicata, potopul, cele peste 300 de profeții cu privire la venirea lui Hristos, Sodoma și Gomora și multe altele nu au avut loc și nu sunt adevărate, nu? Trăiește în lumea ta imaginară ateule, dar nu minți pe alții că Dumnezeu nu există.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ai înșirat o grămadă de povești imaginare ca să-mi arăți că am dreptate? Mulțumesc. Ai uitat să zici de cei trei purceluși

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere! Ai aratat ca esti un ignorantwinking!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Recitește comentariul anterior despre piatră despicată și potop. Nu cred că realizezi cât de pueril a sunat comentariul tău

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca realizezi cat de neinformat esti. Pariu pe ce vrei ca nu ai citit Biblia o data in viata ta happy

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Am citit-o. Ma intreb daca tu ai citit si altceva la viata ta in afara de Biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit. Daca mai vrei sa vorbesti pe aceasta tema, sa o faci in alta parte, ca deviem de la subiectul topicului big grin

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Dacă avea obiceiul de a citi, în general, ai avea gândirea critică mai dezvoltată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stonemania.