| Kefry a întrebat:

De unde pot cumpara spuma cu memorie? Nu am gasit nicaieri. Nu vreau saltea sau perna cu spuma cu memorie. Vreau materialul de umplutura sa ii schimb unei perne de la scaun spuma ca este tasata tare. Multumesc.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spuma cu memorie nu este indicata, fiindca preia forma doraslului celui care se aseaza pe el. big grin
Poti folosi si alte materiale pentru scaun:
- burete indesat in perna
- placa de polistiren (verde)
- spuma folosita pentru izolatii (la geamuri, tevi etc.) care sa umple perna
Este nevoie doar de un pic de dexteritate si cateva incercari.

| Kefry explică (pentru Bula):

Este vorba de pernuța de la spate (lombar) nu aia de la șezut. Aș alege ceva care să nu se taseze în 2 săptămâni.

| Bula a răspuns (pentru Kefry):

Daca o vrei mai moale, atunci faci cu burete inghesuit.
Daca vrei sa fie mai tare, folosesti polistiren invelit cu burete sau stofa groasa.
De asemenea, poti folosi si alte materiale folosita in tapitarie: fan marin (alge uscate), vatelina, lana sau chiar si paie sau fan uscat si sortat.
Totul se rezuma la a face o perna de consistenta dorita, care se va acoperi cu materialul de tapitarie decorativ (exterior).

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa dai pe google.ro un search : spuma cu memorie dorme si vei gasi site-urile.

| RoCkKiD a răspuns:

Din pacate respectiva spuma nu se gaseste decat cu produsul (perna, saltea etc.) nu o vand si separat. E posibil sa gasesti vreo fabrica sa iti faca la comanda dar probabil vei realiza ca e mai mic pretul daca iei produsul cu totul.