| anonim_4396 a întrebat:

Desi am 42 de ani si o fata de 22 de ani ma consider inca tanara. Pot intra la menopauza fara a avea bufeuri si alte simptome caracteristice, decat lipsa dintr-o data a ciclului? Mentionez ca am o viata sexuala mai abstinenta, daca o pot numi asa. Ultima oara am facut sex cu sotul in iulie si am avut ciclu normal, adica mi-a venit pe 21 august, a durat cam 3 zile(desi, nu ma tinea niciodata mai putin de 5 zile) si de atunci, nimic.Am facut si un test de sarcina, care a iesit negativ, dar tot ma gandesc la o sarcina.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti intra la menopauza fara semne si bufeuri. e adevarat ca e cam devreme pentru menopauza, dar nu e imposibil. Oricum, e cazul sa te duci repejor la ginecolog (luni neaparat), fiindca poate fi si o problema, nu numai menopauza.

| EUSIATIT a răspuns:

Poti intra la menopauza. mama mea a intrat la 38 de ani. simptome trebuie sa ai ceva cit de cit o schimbare. eu am intrat de 1an si tot am bufeuri m am ingrasat putin etc E bine tu sa faci un control mai amanuntitca sa nu ai pb

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai menopauza poate inc epe la 45 de ani, de ce asa o viata sexuala? poti avea viata sexuala daca nu vrei sa intri in menopauza asa de devreme, sa stii ca menopauza nu este o fericire, biata maica-mea avea tot felul de simtome si pe urma alte manifestari, te ridezi timpuriu, te ingrasi foarte mult chiar daca tii regim si multe alte inconveniente. Poti sa nu ai bufeuri, sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O ecografie ai facut? poti intra in menopauza fara simptome, dar poti avea si un chist si chiar o sarcina.De 6 luni nu ai mai facut dragoste? Sotul are probleme cu erectia sau pur si simplu este egoist si nu-l intereseaza daca te simti bine sau nu? De obicei sunt doua cauze, femeile renunta la a mai face sex pentru ca barbatii sunt egoisti si nu sunt atenti cu ele sau daca ei au difunctii datorita anumitor cauze(de obicei psihologice sau medicamentoase)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista si varianta, ca ea sau el lucreaza afara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, ai si tu dreptatea ta, asa e, dar eu sper sa fie cu "afara" decat altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stau saracele femei ca au copi s n-au ce face, ajung la spital doar cand se constata decesul, doamne fereste dar asa este.Cancere mamare si genitale, in floare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai simplu... LOVESTE-TE cu el ...si iti trece