| anonim_4396 a întrebat:

`Despre Aliexpress, Wish, etc.
Care este suma maximă a produsului pentru care nu trebuie să plătesc taxe?
Produsul îl livrează postașul acasă sau trebuie să îl ridic de la poștă. (pot să fac să vină doar la poștă și nu acasă?)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tot ce-i peste $ 100 (incuzand plata transportului), este purtator de taxe vamale si TVA
Daca produsul este sub $100 si este de volum mic, se poate livra de catre postas, altfel esti invitat la posta sa-l ridici, sau la vama sa platesti taxele.

| alecsawng01 a răspuns:

Nu ai o suma minima sau maxima pentru care nu trebuie sa platesti taxe, asta depinde de vanzator daca ofera sau nu free shipping, dar tu poti selecta sa-ti apara doar produse care au free shipping, iar despre livrare, ea se face la posta, iar tu primesti un mandat in posta cu care te prezinti acolo, nu o sa-ti vina niciodata acasa, decat daca este ceva mic de exemplu o husa de telefon ce incape in cutia postala de exemplu.