| Alexboss121 a întrebat:

Doresc sa achizitionez acest laptop de pe olx, ce ar trebui sa verific sau sa intreb ca sa evit o potentiala teapa va rog frumos?(vreau sa iau un laptop de gaming si in bugetul de 2000 de lei) cu un gtx 1050 ti 8gb ram i8 gen 8 si un ssd cam astea cred ca sunt la o oferta super
https://m.olx.ro/......f5PSR.html

Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

Pretul este destul de bun, avand in vedere ca e de gaming. Dar e folosit, deci de aceea are acest pret. Cel mai bine ar fi sa il iei de la tine din oras, sa nu il iei de la cineva care e din alt oras, sa til trimita prin curier. Daca e de la tine din oras, poti sa te intalnesti cu persoana care il vinde, sa il incerci si sa ii ceri alte detalii. Dar daca il vei lua din alt oras, e posibil sa iti iei teapa, pentru ca vanzatorul nu iti poate da detaliile corecte. Te poate minti.

(Eu am luat teapa de la cineva, cu un produs pe care l-am luat de pe olx. In poze arata foarte bine, mi-a mai trimis pe langa pozele de prezentare si altele si arata la fel de bine, era din alt oras, si l am cumparat, si cand ajunse la mine, am vazut ca are o problema, persoana respectiva nu mai raspundea la mesaje, desi i-am facut reclamatie la olx. Probabil, aceasta persoana, a stricat produsul inainte de al expedia prin curier.)

Ti am zis intamplarea asta ca sfat, sa nu mai patesti si tu sau altii la fel.

Sper ca te am ajutat.

| Alexboss121 explică (pentru Anonimul151):

Multumesc frumos, o sa tin cont de asta, sper sa nu iau teapa

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mann acum 4 ani costa 4000 de Ron, faza e ca se încălzește in jocuri si trebuie curatat de 2 ori pe an, am un laptop asemanator, sa il testezi cat de cat, ia cu tine unu care are habar de it

| Alexboss121 explică (pentru RAY):

Eu personal l as testa cu cpu z sa i vad temperatura, device manager daca e in regula placa video si altceva nu stiu

| RAY a răspuns (pentru Alexboss121):

Sunt programe free care testeaza toate componentele
https://novabench.com/
https://www.passmark.com/products/performancetest/

| Alexboss121 explică (pentru RAY):

Multumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexboss121):

Sa vezi temperatura in idle? De testat testezi asa:

1. Ciclu complet de verificare a memoriei cu memtest.
2. Un burn test cu AIDA64 de macar 3-4 ore, in care monitorizezi temperatura si desigur ca activezi sa streseze tot - procesor, memorie, placa video, stocare (SSD/HDD, ce are).
2.x. Tot in AIDA64 iei si verifici urmatoarele:
1. Gradul de uzura/numarul de cicluri de incarcare al bateriei
2. Starea parametrilor SMART ai unitatii de stocare (SSD/HDD) si acolo o sa vezi ce grad de uzura are stocarea - baduri/celule nasoale daca e cazul, numarul de cicluri de pornire/oprire, numarul
de ore de functionare.
Ca bonus, poti sa iei si sa pui frumos si un 3DMark sau un Furmark si sa il lasi sa ruleze macar 2-3 ore, timp in care monitorizezi temperaturile SI FRECVENTELE(era valabil si la 2. x mai sus, dar am omis acolo) ca sa vezi daca iti face throttle sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din Craiova? Din Craiova? Mai bine trimite-mi mie banii si iti trimit poze cu un laptop foarte misto. Pretul e suspect de mic, ala nu mai are nimic la vinzare. In cel mai bun caz, merge si e furat. In al mai rau caz, iti iei teapa 100%. Vrei sa te risti?

| dinaprilie a răspuns:

TOTUL trebuie sa verifici.