| Gurgiu a întrebat:

Este legit acest site? http://www.airforceromania.net/barbati-c-1.html

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă legit pentru tine? Dacă este legal să existe pe Internet? Da.
Dacă ceea ce face el, vinde pe Internet e legal?
Da.
Dacă el este un site fake, sau este o țeapă?
Nu poate rezista pe Internet ca să vândă și să nu să nu livreze, deci cu mare probabilitate nu trișează.
Asta înseamnă legit pentru tine?
Sunt 100 sigur de ceea ce afirm?
Nu.
Dar nu am motive să consider că sunt infractori.

| Gurgiu explică (pentru sadrian46):

Da frate dar ma refer ca merge sa platesc doar cu cardul pretul lucrurilor pe care le vinde sunt foarte ieftine si nu am nici un numar de telefon

| sadrian46 a răspuns (pentru Gurgiu):

Nu ai tu nr de telefon, sau nu au ei?

| Gurgiu explică (pentru sadrian46):

Ei nu au

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce am aflat despre proprietarul sitului ( acesta nu este neapărat proprietarul afacerii).
Este din Germania, iar situl a fost creat de pe un PC din Finlanda.
Informația am obținut-o de aici.
Mai mult nu putem ști.
Prin modul în care dta ei au datele tale de contact, iar ru nu poți să îi contactezi doar prin email, ei își protejează identitatea. Acesta este unica modalitate în care îi poți contacta. Dacă ei vor să îți răspundă la email o fac, dacă nu, nu.
Astfel, firma, societatea comercială, dacă ea există ca atare înregistrată oficial undeva, asta poate fi în Germania sau Finlanda.
Ei astfel nu se află sub jurisdicție română.
Adevărații proprietari împotriva cărora ai putea să depui plângere în caz de fraudă nu îți sunt cunoscuți.
Dacă te plângi la poliție că ai fost fraudat, ei asta îți vor răspunde, că cel care te-a fraudat nu se află sub jurisdicție română iar ei nu au acces la date care să îi conducă spre infractor.
Cererea de desecretizare a datelor propietarului IP și a proprietarului sitului trebuie făcută de către Interpol către Internet provider, ceea ce necesită procedură judiciară complicată.
Astfel dta ai fost de exemplu păgubit de ei cu 500 lei.
Întreaga procedură criminalistică polițienească poate costa mii și mii de euro și aparatura respectivă și competența o are din câte cunosc în România, doar SRI și DIICOT. Dacă dta depui la ei o plângere, ei nu te pot refuza, că nu se ocupă de ea, doar că având în vedere prejudiciul minor pe care îl ai, o vor pune la coada miilor de dosare de acelaș fel, care sunt cu prejudiciul mult mai mare ca al tău, sau cu alte mize ca omoruri, etc.
Astfel, recuperarea pe cale legală a prejudiciului tău este practic imposibilă.
Astfel, afacerea nu este ilegală, dar așa cum a fost concepută, se află înafara legii românești în cadrul căreia poți dta acționa. Și înafara fiscului românesc, dar asta nu este treaba ta.
Ei pot fi foarte corecți, dar dacă ei totuși nu sunt astfel, dta nu îi poți corecta.
Poate că au prețuri bune, ca să fie atractive.
Ce poți face ca să îi testezi, comandă ceva foarte ieftin și vezi ce pățești.
iar dacă nu vrei să ai deloc probleme, comandă de pe un site românesc, iar nu doar de limbă română.
Astfel ei sunt legit și nu prea.

| mihai69 a răspuns:

S@itul e cum e, dar marfa e sigur fake.