| Guiinnmortal a întrebat:

Este sigur sa cumpar de pe urmatoarele site-uri:
Amazon
Ebay
Aliexpress
wish.com? va rog

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Daca cumperi de pe Amazon.com (SUA) poti comanda numai cd/dvd, albume/carti si platesti vama, daca alegi un curier rapid, cu toate ca platesti de 2 ori produsul nu mai platesti nici taxe vamale, va fi livrat direct la usa.

Daca cumperi Amazon.de sau Amazon.co.uk, adica cele din Europa nu platesti nici o taxa vamala, iti vor fi livrate prin Posta Romana.

EBay alegi vanzatorul in functie de tara, daca e din afara Europei platesti taxe, daca e din UE nu platesti. Cu toate ca trebuie sa te uiti la cel care are cele mai multe pozitive, asa si cu AliExpress este aceeasi treaba. Cu toate ca la AliExpress ca vin cele mai multe din Asia si foarte putine din Rusia, la fel, iti alegi cei care au pozitive multe, te uiti la comentariile de la alti cumparatori sa vezi cum este produsul exact, daca seamana cu cel din imagine. Produsele de pe AliExpress ajung mai greu, daca iti alegi posta de curierat mai scumpa va veni mai repede.
Din cate am citit pe internet despre AliExpress, livreaza. In caz ca se pierde pachetul pe drum, se pot recupera banii, atat si pe Ebay.
Pe Wish am auzit si negative din partea acestui site, in sensul ca nu sunt produsele ca in poza.
Te poti interesa si de pe internet ce site-uri chinezesti sau americane sunt de incredere cu livrare in Romania, cateva exemple http://ingerica.blogspot.de/2014/10/cumparaturi-pe-site-uri-chinezesti.html http://madalinliviu.ro/......-recomand/

Eu am comandat de pe Amazon.com, Amazon.co.uk si in prezent am luat de pe ebay.de, amazon.de, amazon.co.uk. Pe AliExpress vreau sa dau comanda dupa sarbatori, sa fiu sigura ca ajunge sigur.

| mihai69 a răspuns (pentru MihaelaDart):

„... daca alegi un curier rapid, cu toate ca platesti de 2 ori produsul nu mai platesti nici taxe vamale, va fi livrat direct la usa. "
===
Deși e ales și drept cel mai bun, și „editor's choice", afirmația mai sus citată este total eronată (votul corespunzător l-am acordat la următorul răspuns de aici).
Așadar, orice pachet primit din străinătate, dacă vine din afara UE și are o valoare mai mare de 10 € va fi vămuit (dacă nu e scutit de taxe vamale) și se va calcula și reține TVA (9 sau 19%) inclusiv pe valoarea transportului. (adică pentru un tricou de 15 $, adus cu DHL contra taxei de 10 $, vei plăti echivalentul în lei a 4, 75 $).
===
Reglementările spun cam așa: „... trimiterile postale din statele non-membre ale Uniunii Europene sunt supuse operatiunii de vamuire in vederea obtinerii liberului de vama pentru punerea in libera circulatie, operatiune care se deruleaza centralizat, pe langa Biroul Vamal "Bucuresti Posta", conform procedurii urmatoare:
- trimiterile scutite de taxe vamale primesc liber de vama in vederea distribuirii, sau
- trimiterile pasibile de taxe vamale sunt vamuite, se stabileste cuantumul taxei vamale si al TVA sau doar al TVA (in cazul bunurilor scutite de taxe vamale dar cu o valoare mai mare de 10 EUR), sau
- trimiterea va fi retinuta de catre Autoritatea Vamala, destinatarul urmand sa primeasca un aviz de instiintare cu privire la primirea unei trimiteri din strainatate, solicitandu-se facturi sau documente fiscale echivalente.
Dupa indeplinirea formalitatilor vamale si obtinerea liberului de vama, trimiterea postala urmeaza sa fie distribuita clientului la adresa inscrisa in documentele postale."

| MihaelaDart a răspuns (pentru mihai69):

Am facut destule comenzi din strainatate si stiu prea bine cum este treaba. Am facut comenzi atat din Europa cat si din America. Asa ca degeaba mi-ai dat eronatul ca nu ma afecteaza cu nimicwinking. Nu imi bot botul ca tine la o votare negativa. Dau raspuns atunci cand stiu sigur raspunsul, cand nu stiu nu ma bag in seama ca alti.
Raspunsul de mai sus a fost premiat atat de membrul TPU cat si de editorii site-ului TPU. Asa ca exclus sa fie eronat, doar ca ti-ai pus botul ca ti-am dat un negativ la membrul care cauta raspuns la cumpararea unui apartament in Dortmund, la care iar te-ai inselat de raspuns.winking

| mihai69 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ți-am pus citat din regulamentul vamal - și ăla e greșit? Și dacă ai ști de câte ori le-am tras pe admine de mânecă pentru faptul că au acordat editor's choice unor răspunsuri greșite...
Și nici eu nu vorbesc aici doar din auzite și citate - am făcut zeci de comenzi pe amazon și ebay și, când a fost cazul, am plătit (pentru pachet din SUA), exact cum am spus - taxa vamală + TVA inclusiv pentru transport. Am și acum chitanțele!

13 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Da, sunt sigure tranzactiile pe aceste site-uri. In caz ca nu mai vine comanda, iti poti lua banii inapoi dar dupa o anumita perioada (1-2 luni). E mai complicat, trebuie sa vorbesti cu vanzatorul si daca acesta refuza, apelezi la Paypal (in cazul in care cumperi de pe Amazon sau Ebay) sau la Aliexpress in cazul in care cumperi de pe Aliexpress.
Trebuie sa stii engleza cat-de-cat.

| AliceNeye a răspuns:

Poti cumpara, dar din cate stiu trebuie sa platesti o suna la vama. Din valoarea coletului, nu stiu exact.

| Petripetri a răspuns:

Eu comand de pe ali expres de mai bine de un an diverse produse si vin intotdeauna
Trebuie sa tii cont de cateva lucruri
Eu nu comand niciodata ceva in valoare mai mare de 15$ cauta magazinele cu livraree free vin la posta si magazinele cu cele mai multe comenturi pozitive!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Petripetri):

Buna! Imi poti explica de ce nu comanzi un produs mai mare de suma mentionata de tine? Te intreb, pentru ca si eu vreau sa fac o viitoare comanda de pe acest site.

| Petripetri a răspuns (pentru MihaelaDart):

Pentru ca oricat de verificat ar fi magazinul exista posibilitatea ca produsul sa nu ajunga la tine! Si atunci eu zic asa: ca si comerciant de varii produse pentru mine nu e o paguba daca pierd 10 dolari ca stiu ca am mai luat inainte de 20 de ori iar produsele au venit iar eu am scos banii triplu din ele, de aia zic sa incepi cu sume mici, poate gresesc in privinta altor cititori dar eu asa am procedat mereu, oricum banii se pot returna daca produsul nu ajunge la tine dar dureaza

| MihaelaDart a răspuns (pentru Petripetri):

Multumesc pentru informatie! La ceea ce pusesem ochii era la o haina de iarna cu preturi si modele diferite. Eu nu vreau sa revand produsele luate, le iau pentru mine.

| Petripetri a răspuns (pentru MihaelaDart):

Cu placere!

| Levente a răspuns:

La Aliexpress sunt comercianti verificati. sigur le vei primii, dar in 15-40 de zile.

| Guiinnmortal explică (pentru Levente):

Multumesc☆★☆

| marcflo a răspuns:

Buna
Te ajut eu si iti scriu din experienta!
Am aproape 100 de comenzi facute pana acum si continui sa comand. Sunt chestii foarte faine, de calitate si foooarte ieftine.
Ca sa stii exact ce si cum citeste aici: http://doy.ro/cum-cumpar-cum-comand-cum-platesc-ghid-aliexpress/
Si dupa ce ai citit ghidul aliexpress explicat pas cu pas, citeste si cateva sfaturi foarte utile aici: http://doy.ro/7-sfaturi-pentru-aliexpress/
Spor la cumparaturi :)