| Adyy5 a întrebat:

Exista vreun site (in engleza de preferat)de pe care sa pot face comenzi fara a-mi cere card oricare ar fi acela?
Sa dau banii cand ajunge comanda prin curier... Funda...

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Ramburs poti face mai pe orice site si nici macar nu ai precizat ce tip de site. Comenzi de ce?

| Adyy5 explică (pentru Sn4k3):

Un site asemănător cu Wish, comenzi de haine in special.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

Daca e din alta tara, tu ii dai lei, iar ala e american, ungur, crezi ca ii e usor? Plus, ca trebuie sa ajunga bani la el, din nou complicat.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Adyy5):

Aproape orice site din Romania sau UE are ramburs, la cele din afara e normal sa nu fie.

| andreia67 a răspuns (pentru Sn4k3):

Doar firmele/siteurile care au filiala in Romania pot avea sistemul de plata cash la livrare (ramburs). Sincer vorbind mi se pare aiurea cand exista carduri, e mult mai comod asa. Eu nu platesc cash decat acolo unde nu se poate plati cu cardul.

| Sn4k3 a răspuns (pentru andreia67):

Sigur, e bine sa ai card, mai ales daca vrei sa cumperi din strainatate cum vrea el, dar unii nu stiu sa-si faca, li se pare prea complicat ori fac cumparaturi din scurt si nu au destui bani sa-i puna pe card pentru altele viitoare.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu exista asa ceva. In comertul international toate platile se fac in avans (prin card, PayPal, etc.). DOAR siteurile internationale care au sucursala/filiala in Romania pot avea sistemul ramburs (plata cash la livrarea marfii). Daca doresti sa cumperi din strainatate trebuie sa iti faci un card de debit, "deschis" pentru plati online. Tine cont ca daca cumperi din afara UE pe langa costurile de transport se poate aplica 19% TVA sau taxe vamale + TVA, asta in functie de valoarea comenzii/coletului.