| oprintesa a întrebat:

Fundă la cel mai bun răspuns! A mai comandat cineva de pe etsy sau amazon? Cum e cu transportul, niste păreri dacă se poate. Mulţam fain.

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Am comandat eu de pe amazon. Caută să comanzi de pe amazon.co.uk sau un site al amazonului din Europa (vei evita astfel să plătești taxe vamale și TVA).

Transportul este destul de scump, în funcție de produsele comandate (ți se face estimarea costului înainte de a plasa comanda în forma finală), dar ajung destul de repede (în principiu ți se spune pe site, când faci comanda și e finală). Durează câteva zile până ți se ambalează (1-4 zile) și apoi te anunță printr-un email când îți va sosi, sau te poți uita în contul tău și ai toate detaliile acolo.

Frumusețea, când comanzi de pe amazon, este că dacă din varii motive nu-ți place ceea ce ai comandat (nu corespunde întru totul cu așteptările tale), ajunge defect sau nu ajunge deloc, se rambursează total costurile (inclusiv cele de transport, dacă este din vina lor). De regulă produsele sunt ambalate foarte bine și nu sunt probleme. Eu am comandat de la ei niște cosmetice, o geantă de piele și niște haine. Dacă mai ai nelămuriri, mă poți întreba în privat. Ca o mică adăugare, am și lucrat pentru amazon o perioadă, la Customer Service.

| oprintesa explică (pentru pilaf):

Daca comand din America ai idee cam cat ar fi taxele vamale? Apropo, tu ai lucrat la Customer Service pe amazon uk, nu?

| pilaf a răspuns (pentru oprintesa):

Pe America am lucrat. Taxele vamale sunt stabilite de România și-s cam mari... În funcție de obiectul comandat.

| oprintesa explică (pentru pilaf):

Imi poti da si mie exemple concrete, te rog? Gen la 2 telefoane plăteşti 50lei, nu stiulaughing pe mine ma interesau mai mult produsele din America.

| pilaf a răspuns (pentru oprintesa):

Nu am cum să dau exemple concrete, totul depinde excusiv de ceea ce comanzi. Tot ce depășește valoarea de 10$ este taxat cu TVA. Se mai încasează și taxe vamale pentru tot ce depășește 50$. În principiu taxele sunt calculate de către site înainte de a plasa efectiv comanda. Plus că mai costă și transportul destul (din SUA până aici). Nu orice produs poate fi expediat de acolo aici. Sunt produse care sunt fabricate și vândute de amazon, produse care sunt doar vândute de amazon și produse vândute de alte firme prin intermediul amazon. Acestea din urmă sunt mai complicat de cumpărat, fiindcă mulți din cei care vând pe amazon.com nu vor să trimită în afara SUA, și la acele produse nu se calculează automat taxele vamale. E destul de mult de explicat, în pincipiu happy Mai întreabă-mă dacă te-ai hotărât la ceva anume. Concret, cu link happy

| oprintesa explică (pentru pilaf):

Stiam de treaba cu produsele vandute de amazon si de altii etc. voiam doar sa fiu mai sigură. Cu taxele vamale recunosc ca eram cam in ceata. Va mai contactez daca e ceva. Multumesc multhappy

| pilaf a răspuns (pentru oprintesa):

Cu multă plăcere.