| sGj a întrebat:

Hai salut TPU si bine v-am gasit, am si eu o intrebare cum este scris corect?: Un miliard de oamenii nu are apa.
sau : Un miliard de oamenii nu au apa? Am vzt pe o pagina de Facebook eu cred ca a doua varianta dar ma asigur. tongue dau funda! Ps:categorie=am pus-o la misto.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici una nu este corecta, "oamenii" nu se scrie aici cu doi de "i", nefiind articulat. Corect este: "Un miliard de oameni nu au apa."

2 răspunsuri:
| Pizzaislife a răspuns:

Nu au apa e corect

| sGj explică:

Mersi frumos.