| GandacelScumpicel a întrebat:

Heei!
Vreau si eu sa fac o comanda de pe Jolse sau BB Cosmetic in valoare de 36, 12 dolari pe Jolse sau 36, 60 pe BB Cosmetic.
Intrebarea e,cu aceste preturi, trebuie sa platesc taxa vamala? Ar fi mai ok sa comand produsele separat si sa imi vina in pachete diferite? Si unde ar ajunge pachetul, vine la oficiul postal sau il trimit la vama?
Citisem undeva ca daca valoarea produselor nu depaseste 150 de euro se plateste numai TVA-ul, dar cum nu am comandat din strainatate pana acum nu stiu cat de adevarat e.
SI TVA-ul se calculeaza la suma totala sau la fiecare produs in parte si dupa se adauga la suma totala?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana la 10 Euro nu se plateste nimic. Intre 10 si 150 Euro TVA si peste 150 TVA+Taxe vamale. Daca produsele sunt in acelasi colet (pe aceeasi factura) platesti TVA si taxe vamale pentru tot. Daca produsele sunt in colete diferite si cu facturi diferite platesti doar cum ti-am spus eu mai sus. Adica daca ai un produs de 5 Euro nu platesti nimic. Daca ai un produs de 30 Euro platesti doar TVA si daca ai un produs de160 Euro platesti si TVA si taxe vamale. Adica aduni 0+5, 7+30, 4= 36, 1 Euro TVA + taxele vamale cat or fi pentru 160 Euro pentru ca alea difera de la produs la produs.

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Depinde de unde are vanzatorul magazin sau depozit, daca e din spatiu UE platesti tva la vames la orice depaseste 10 dolari ca valoare. Daca vine din alta tara membra UE nu platesti. Si TVA e calculat din pretul fiecarui produs, ca poate vine din surse diferite, nu doar la total, desi matematic tot acolo iesi.