| pinkpityc a întrebat:

Am pus o comandă pe Fashion Nova și au trecut deja 20 de zile, am încercat sa caut cu numărul de track, dar nu apare nicio informație. Nu stiu ce sa fac, este prima data când comand.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe FashionNova nu se pun comenzi, ci se cumpara cu plata pe loc. Daca nu ai terminat tranzactia si nu ai platit, nu ai cum sa primesti pachetul de la ei.
Depinzand de ce tip de shippng ai ales si platit, serviciile au tracking number sau vin standard, fara el.
https://support.fashionnova.com/hc/en-us/articles/115000494752

| pinkpityc explică (pentru Violleta2022):

Am finalizat comanda cu plata pe loc, am și precizat ca am primit tracking number insa cand caut cu el nu primesc nicio informație ca ar fi ajuns în Romanja

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai pe mail acolo tot ce iti trebuie, toate datele.
Suni la ei si le zici detaliile din email, si ce s-a intamplat.

| claudiad a răspuns:

Si eu am comandat in 9 aprilie si nici acum nu a venit. In 10 aprilie au zis ca au trimis comanda si curierul ar fi RRD logistics usa. Cand caut dupa numarul de trecking apare ca este in tranzit. Le-am trimis un mail in 25 aprilie intrebandu-i pe unde e coletul, crezand ca primesc informatii folositoare. Au spus doar ca este pe drum si ca poate dura pana la 30 de zile pana ajunge. Ieri le-am trimis pentru a2-a oara mail intrebandu-i ce se intampla cu comanda, daca pot verifica exact unde e pentru ca azi este a30-a zi. Din nou nu am primit un raspuns concret, doar ca este pe drum dar de aceasta data am primit un alt numar de trecking, de la USPS priority mail. Cautand dupa acest al 2-lea numar pe site-ul Fashion Nova imi apare ca coletul inca nu a fost preluat si cand va fi preluat vor aparea informatii. Daca caut pe site-ul USPS apare ca informatiile nu exista momentan, vor aparea cand curierul va prelua comanda. Deci sincer am numai nervi cu ei, mai ales ca am comandat 4 rochii si aveam nevoie de una din ele pentru banchetul care il am in 15 zile. Am citit o groaza de review-uri despre ei abia dupa ce am dat comanda si foarte multa lume spunea ca unele comenzi nu mai vin deloc, si cel mai nasol e ca cica nici nu-ti recuperezi banii.
Daca primesti comanda sa ma anunti te rog, chiar sunt curioasa. Tie ce curier iti apare ca o livreaza?

| pinkpityc explică (pentru claudiad):

Exact ca și ție mi s-a întâmulata și mie. Și tot asa apreciez ca e în tranzit. Le-am trimis la e-mailuri și am cautat cu numărul ala de track pe net site-uri de cautat. Pe unul îmi apărea ca data estimata de livrare este intre 10 mai și 6 iunie. Partea cea mai nasoala e ca eu o sa am banchetul și am luat tot pantofi, rochie, accesorii, geanta tot. Am văzut acest site la Irina Deaconescu și am avut încredere ca ei i-au ajuns toate comenzile, în 12 zile. În caz ca îți ajung sa ma anunți și pe mine. Te voi anunță și eu.

| claudiad a răspuns (pentru pinkpityc):

Intre timp le-am mai trimis mailuri si intr-un final mi-a raspuns un tip care a verificat probabil pentru prima oara unde se afla coletul si mi-a spus ca s-a pierdut in tranzit. Lucru care din ce am vazut pe net se intampla multora deci posibil sa ti se fi intamplat si tie. Mi-a spus ca imi ofera cei 107 dolari pe care i-am cheltuit sub forma unui gift card ca sa comand alte lucruri de ei si sa expedieze din nou coletul. Am incercat sa ma cert cu ei ca sa-mi bage banii inapoi in cont, dar nici nu m-au bagat in seama, mi-au oferit in plus 30% reducere la intreg site-ul si mi-am comandat de vreo 150 dolari 3 rochii si o pereche de blugi. Acum cand caut dupa numarul de tracking imi apare exact ce s-a intamplat cu coletul, respectiv ca e totul ok si e inspre destinatia finala. Daca inca iti arata ca e in tranzit scrie-le te rog si spune-le ca s-a pierdut, eventual ameninta-i si tu. Eu le-am spus ca le fac plangere internationala si plangere la BBB (Better business bureau). Acum astept si eu dupa ele si trebuie oricum sa-mi caut rochie in oras, sa am pentru orice eventualitate. Si eu pe 24 am banchetul si ma bazam pe ei.

| pinkpityc explică (pentru claudiad):

Eu acum câteva zile am plătit taxe, când Coletul era în Londra pentru a-l trimite în România, pe numărul de track mi-a apărut aseară ca a ajuns coletul la mine în oraș, însă nu pot verifica la posta, pentru ca este weekend. Deci cred ca o sa vina, când o sa vina o sa te anunț.

| claudiad a răspuns (pentru pinkpityc):

Tu de pe ce site urmaresti statusul comenzii? Eu am intrat numai de pe site-ul lor(Fashion Nova), de pe ppxtrack.com si trackyourparcel.eu si nu-mi apare niciunde locatia exacta a coletului. Acum imi apare statusul "Ready to ship" si ca trebuie sa-l preia GLS-ul. Dar daca caut dupa numarul de tranking pe site la GLS apare ca inca nu a fost preluat de ei, deci nu stiu.

| pinkpityc explică (pentru claudiad):

Tot pe trackyourparcel.eu, si am văzut ca ei nu livrează prin posta cum ma asteptam eu și de fapt prin curier DPD mai exact, coletul meu este acum la ei în depozit, aștept sa îl livreze. Tu ai DPD la tine în oraș, ca am văzut ca sunt doar în jumătate din România. Ar putea fi o problema faptul ca nu ai, cred.

| claudiad a răspuns (pentru pinkpityc):

Mie imi arata ca GLS il va livra, le-am trimis si mail celor de la GLS Romania dar mi-au spus ca nici nu a ajuns la GLS-ul din Europa pentru ca lor nu le merge nici un numar de tracking. Si nu stiam, cum de ti-a aratat cand e in Londra si faptul ca ai platit taxe. mie imi arata pe un site ca ar ajunge in 29 coletul si ca acum este pe drum, dar nimic mai specific. Ultimul status este "shipped". Oricum mi greu sa cred ca ajunge pana vineri daca nu l-a preluat nici macar GLS din europa. Asta este. macar stiu sa nu ma mai incurc cu Fashion Nova altadata

| pinkpityc explică (pentru claudiad):

Mie mi-a ajuns coletul și pot spune ca s-a meritat asteptarea, hainele sunt superbe și extrem de comode. Mie mi-a apărut ca trebuie sa plătesc taxe prin track, iar apoi le-am dat mesaj celor de la fashion nova, iar ei mi-au dat un cont unde sa trimit banii, pentru ca cei de la fashion nova nu m-au anunțat, un motiv în plus pentru care a întârziat comanda pentru ca a stat 2 săptămâni în Londra.

| claudiad a răspuns (pentru pinkpityc):

Azi imi ajunge si mie, fix in ziua banchetului. Desi nu ma asteptam pentru ca le-am tot trimis mailuri la GLS Romania si ieri mi-au spus ca luni intra coletul in tara, deci imi pierdusem speranta. Sper sa fie ok si ale mele si sa-mi fie bune. Ma bucur ca ti-au ajuns la timp!

| pinkpityc explică (pentru claudiad):

Îți vine bine? Ti-au ajuns?

| claudiad a răspuns (pentru pinkpityc):

Daa toate au fost super! Marimi potrivite si la rochii si la blugi. Dar sincer nu stiu daca as mai comanda tocmai pentru ca se pierd coletele atat de des.

| sotirluiza8 a răspuns (pentru claudiad):

Hey, Știu că este cam târziu. însă este carantină, se apropie crăciunul și m-am gandit ca mă puteți ajuta, fetelor. cu un mic sfat, ati trecut si voi prin asta si sincer, nu doresc la nimeni toate emoțiile și fricile astea, toți nervii la pământ si speranțele spulberate.
Am dat o comandă pe site ul vieții. Mi am pus toata increderea in el, fiindca era recomandat de niste vedete. Am zis ok. Sa caut ce mi place. Acum mă apucă migrenele când mă gândesc la suma pe care am pierdut o in schimbul a nimic. Regret. Situația sta in felul urmator:
Comanda mea este in Germania de o săptămână. Intr o comună. Asa imi arată pe FN. Dar pe trackyourparcel.eu imi spune ca nr ul comenzii nu există
Ce e de facut? Le am trimis o groaza de mail uri, dar in zadar. I am amenințat, dar e in zadar. Nu primesc nicio noutate.