| JamesWatson a întrebat:

Hei!
Aveti o cameră foto fie ea una DSLR sau Mirrorless?
Dacă da, ce model si de cel l-ați ales pe acela?

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Eu am un Canon EOS 800D / 24.2MP CMOS Kit cu Obiectiv EF-S 18-55mm f/4-5.6
L-am ales si cumparat si pentru ca l-am prins la o oferta, nu sunt fotograf profesionist, dar ma joc cu pozele din concediu prin Photoshop si ce trageam cu un compact sau cu telefonul in vacanta nu prea ma ajutau.

| mihai69 a răspuns:

Am acum cred că vreo... 3 DSLR (Nikon, D50, D90 și D5100), 1 bridge Fujifilm S4000, 1 compactă subacvatică pentru snorkeling și foto pe pârtie la schi (un Olympus Tough TG2) și vreo trei Ricoh de colecție.
Iar la DSLR-uri, am ca obiective cam așa:
- Lensbaby Spark și Scout + obiectiv Fisheye;
- două fixe 35 și 50 mm / f 1.8 Nikkor
- un zoom Nikon 18-105
- cel sandard din kit 18-55
- un fix tele 200 mm f 4 Nikon plus un Nikon AF-S TC-20E II - teleconvertor
- un fix Samyang 12mm F2.8 AE NCS Fisheye
Acum... să spun despre fiecare pentru ce l-am ales, cred că nu prea are rost. Deja e cam clar că vreau să am cu ce să fac poze în orice împrejurare.
Drept pentru care mai am și o dronă DJI Spark.
big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nici nici, ci o sapuniera care are vreo 13 ani si inca face poze excelente cu zoom optic 6X + stabilizare optica foarte buna pentru clasa ei. Panasonic DMC-LZ6, mai exact - https://www.bhphotovideo.com/......amera.html

| NLS a răspuns:

Canon 70D + Canon 17-55mm f/2.8, la scurta vreme dupa aparitia in magazine.
Am purtat-o in vreo 3 concedii eu, vreo 3 concedii maica-mea, si de atunci cam sta in vitrina, o folosim maxim pentru 30 cadre pe an.

Nu am ales camera, ci am ales obiectivul.
Doar la Canon am gasit la pret acceptabil la acea vreme obiectiv 17-55 cu f/2.8. (mai existau desigur Sigma si Tamron, dar nu era nici pe departe aceeasi calitate, de acolo si diferenta de pret intre Canon si Tamron/Sigma)

| Iote a răspuns:

O camera foto nu inseamna numai DSLR sau Mirrorless. Mai exista si compactele sau cele "bridge".
Cele compacte au o stabilitate mai mare. Singura lipsa este... zoomul mare.

| dani178 a răspuns:

Eu am camera asta pentru vacante sau alte evenimente din viata...:http://bit.ly/2UOEimP
Am ales camera asta pentru ca este compacta si am vazut ca este destul de populara ( am vazut-o la multi vloggeri) si este ft buna pentru un incepator sau pentru cineva care nu este ft talentat!