| bestia69k20 a întrebat:

Hei.Ca sa fiu directa, credeti ca achizitiile de pe Aliexpress mai sunt profitabile in 2020? Eu doresc sa ma axez mult pe accesorii si din cateva calcule chiar si cu 19% tva in plus pentru comenzi de pana in 150 Euro as putea iesi pe profit(evident, in teorie, posibil ca in cateva luni sa le vand abia, sunt constienta). Multumesc si dau fundita happy!

Răspuns Câştigător
| Goete a răspuns:

Gandindu-te la profit, gandeste-te si la impozitul pe profit pe care trebuie sa il platesti si la taxele vamale, in afara de tva.
AliExpress este o firma care isi are sediul in afara CE, deci nu este obligata sa dea 2 ani de garantie pentru produsele si accesoriile electronice - de exemplu - vandute in CE, pe cand tu, daca le revinzi, fiind un vanzator cu sediul in CE, esti obligat(a) sa respecti legile din locul unde ai sediul si sa dai garantia - traducerile instructiunilor, materiale de fabricatie in conformitate cu normele CE etc.
Pe de alta parte daca o faci ilegal e super usor sa fi detectat(a) datorita importarilor masive si regulate prin AliExpress sau alt vanzator, precum si prin anunturile puse de tine in Ebay sau unde vinzi.
Daca nu oferi garantie, iti pierzi credibilitatea si clientii. Garantia o poti oferi pe buzunarul tau sau in unele cazuri cu noroc functioneaza garantia de 6 luni pe care unii vanzatori de pe AliExpress doar spun ca o dau, altii chiar o dau. Daca nu ti se da garantia, trebuie sa o acoperi tu.
Bafta

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt profitabile daca stii sa le vinzi.