| Alina9Cornelia a întrebat:

Hei. Dacă fac o comanda pe AliExpress în jur de 100 de lei, plătesc ceva la vama?

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Da, o sa platesti TVA-ul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru produsele pana la 10 Eu nu platesti nimic. Pentru cele peste 10 Eu pana la 150 Eu platesti in plus TVA-ul. Pentru cele peste 150 Eu platesti in plus si taxa vamala. Daca produsul vine din depozit aflat pe teritoriul UE nu platesti nimic indiferent de valoare doar taxa de transport daca este prevazuta.

| ℓαυяα a răspuns:

Pentru produsele ce trec de 10€ Se plătește TVA. Pentru cele care depășesc 150€ se plătește tva + taxe vamale.

| Edmonds2342 a răspuns:

Cel mai probabil vei plăti tva ul, care e 19 % din valoarea produsului. În cazul tău, 19 lei. Dacă ai noroc, îți vine direct acasă, fără să mai plătești nimic. Și aici vorbesc din experienta happy

| Alina9Cornelia explică:

Ideea e ca acum vreo 2 ani, am comandat ceva cu puțin peste 10 euro, dar n am plătit nimic în plus...