| acidelic a întrebat:

Hello, am o intrebare despre un produs pe care nu-l mai pot recupera. In urma cu un an am achzitionat un laptop dar acel laptop se afla in posesia fostei prietene. Factura este pe numele meu si plata a fost facuta de pe cardul ei. Cum pot recupera laptop-ul inapoi? Pe vorba buna nu merge, ea si-a recuperat banii inapoi dar acum nu vrea sa-mi inapoieze laptopul... Funda celui mai bun/ajutator raspuns.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai dovezi ca i-ai restituit banii platiti cu cardul ei, poti sa-i faci o plangere penala pentru abuz de incredere(Art.238 Cod penal)---insusirea pe nedrept a unui bun mobil al altuia, ori refuzul de al restitui constituie infractiune "contra patrimoniului prin nesocotirea increderii" care se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
Citeste continutul Art.238 Cod Penal:http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-238

| acidelic explică (pentru alessia5158):

Multumesc de reply! Din pacate nu am o dovada concreta...

| alessia5158 a răspuns (pentru acidelic):

Cu placere!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Va trebui sa o dai in judecata. Iar acolo unde nu mai exista dovezi de aratat se ajunge la juramant -ca lucrul sustinut este adevar. Dar juramantul nu este o dovada care poate sa iti aduca laptopul inapoi. Dar juramantul are putere doar pentru acela care mai exista putina teama de Dumnezeu in El.
Ca sa o dai in judecata ai nevoie de un avocat. Daca castigi procesul (adica si laptopul) nu vei mai plati tu avocatul si cheltuielile de judecata; dar daca vei pierde, tu vei plati toate cheltuielile. La ce suma se ridica acestea, nu am idee.

| Pabibabum09 a răspuns:

Cred ca poti apela la cei autorizati, daca nu se lasa convinsă...

| simina001 a răspuns:

Nu sunt sigura ca il mai poti recupera. Poate in orice moment sa nu recunoasca faptul ca il are si sa spuna ca l-a pierdut...iar tu daca nu poti dovedi ca e la ea, nu prea poti sa faci nimic.