| Miri983 a întrebat:

Hello TPU! Daca vreau sa trimit un colet cu ramburs(posta romana)este posibil ca pers aceea sa verifice coletul la livrare inainte sa-l plateasca? Am vandut ceva pe olx si pers respectiva mi-a spus ca ramane sa verifice coletul la livrare, nu stiu daca e posibil si nu vreau sa mi se intoarca ca sa platesc transportul dublu.Multumesc anticipat.Scuzati categoria, nu am stiut unde sa incadrez intrebarea.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu mai dati raspunsuri tampite.
Toate postaritele stiu ca daca permit cuiva sa deschida coletul cu ramburs INAINTE sa il plateasca risca sa fie date afara. Nu e legal. Platesti si abia apoi primesti coletul.
Verificarea se poate face doar la curier (si numai daca platesti o mica taxa).

Din pacate pe olx sunt o gramada de persoane neserioase, e foarte probabil ca cel caruia i-ai trimis coletul sa il refuze (invocand o gramada de motive prostesti) si coletul sa se intoarca la tine si sa pierzi aiurea 30 si ceva de lei. Daca inca nu ai trimis coletul renunta la idee, mai ales cand vezi ca persoana aia e atat de nestiutoare sau e mana in pana cu postarita si crede ca poate sa se uite in pachete dupa cum are ea chef (ceea ce e ILEGAL). Nu trimite colete cu ramburs persoanelor de pe olx. Recomand sa ceri plata in cont. Foarte multe persoane comanda doar ca sa se afle in treaba.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Colet CU VERIFICARE poți trimite numai prin servicii de coletărie private (Fan Courier, Urgent-Cargus, Same Day etc.), Poșta Română nu are așa ceva.
Așadar, tipul care îți cere chestia asta fie vrea să dea o țeapă, fie nu știe despre ce vorbește. (puțin probabil)
Uite aici: http://www.zoso.ro/tepe-noi-olx/ o variantă de țeapă ce-ți poți lua:
====
Încercarea 3: "Ramburs". Scrie mesaj că vrea să îi trimit un laptop, în ceva oraș mic și departe. OK, fac colet, pun ramburs, expediez, îmi vine înapoi 100 lei în loc de 2.000 lei. Cer lămuriri, păi ați modificat dvs. rambursul. Eu? Da, uitați email și copie CI atașată. Falsă. Mișto.
====
Oricum, OLX oferă chiar ei serviciul de livrare cu verificare:
http://www.olx.ro/livrare-cu-verificare/
http://ajutor.olx.ro/......erificare-
Folosește-l! (dacă nu cumva cumpărătorul tău renunță dacă nu accepți varianta dorită de el).

| alina2k18 a răspuns:

Nu merge la posta cu verificare.

| Raducons a răspuns:

Se poate sa verifice pachetul si e indicat si legal.Stiu ca e neplacut dar e un risc pe care trebuie sa ti l asumi cand vinzi online

| Miri983 explică (pentru Raducons):

Ok,dar trebuie sa mentionez asta la posta sau? Nu stiu ca nu am mai vandutlaughing

| Raducons a răspuns (pentru Miri983):

Are voie sa verifice si daca nu e ce trebuie le poate returna si nu trebuie sa anunti, doar le vei primi inapoi