| Denis67 a întrebat:

Hello tuturor, aș avea o întrebare legată de cumpărăturile de pe Amazon UK. Am văzut niște chestii foarte mișto la prețuri foarte bune și aș avea o întrebare legată de site-ul acesta.
1. Prin ce modalitate de transport se ajunge produsul (poștă/firmă de curierat)?
2. Ce taxe de transport au Amazon UK?
3. Se merită?
4.Cât durează transportul?
Și ultima întrebare ce este Amazon prime?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1,2,4: Ai doua optiuni de livrare: standard si expedited. La standard astepti 2 saptamani si vine coletul la posta locala. La expedited vine in 3 zile si iti aduce curierul la usa coletul. Costa vreo 35 de lei livrarea standard si vreo 45 expedited.

3. Da.
5. Prime inseamna livrare gratuita la unele produse, dar in mare parte e pentru UK.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transportul este decis si ales de vanzator. In principiu, ceid e pe amazon sunt chinezi, deci marfa vine cu posta chinezeasca pana la granita lor si este preluata de posta normala.
Deliveritul lor dureaza intre 4 si 8 saptamani.
Multi includ pretul transportului in pretul produsului.
Trebuei sa vezi ce scrie la fiecare produs in parte, sau cat calculeaza pentru transport. Sunt putine ocazile cand ai optiuni de ales la transport, unele cu posta standard, altele cu DHL sau posta express, care sunt foarte scumpe, ca vin international.
Se merita doar daca cumperi marfa de cativa dolari, ca la peste 100 dolari /euro, platesti taxe vamale si TVA-ul aferent valorii totale coletului.
Amazon Prime - este un membership la amazon, care se plateste lunar sau anual.

| N0H4CK a răspuns:

Mie la o comanda de 400 de lei, mi-a luat 200 de lei pe transport. Am acceptat așa pentru că tot mai ieftin mă ajungea decât dacă cumpărăm același produs din tara.

| Denis67 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc, pentru raspuns.

| Denis67 explică (pentru N0H4CK):

Multumesc tare mult

| Denis67 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles ce ai zis, eu m-am referit la Amazonul din Anglia dar e bine de stiut in cazul in care comand de pe Amazonul din SUA. Multumesc