| loveyourkiss a întrebat:

Hey! Ati avut vreodata o dorinta si v-ati rugat mult lui Dumnezeu ca sa v-o indeplineasca? V-a indeplinit-o? Puteti sa imi spuneti care a fost acea dorinta? Si care a fost modul in care v-ati rugat?

12 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Am avut si eu ceva probleme mai demult si eram sigura ca un lucru nu are cum sa se rezolve, insa, cred ca timp de jumate de an, ma rugam in fiecare seara sa ma ajute, si m-a ajutat, la fel si in urma cu cateva luni, m-am rugat foarte mult pentru ceva legat de sanatate si acum totul este ok.
Chestia e, ca nu trebuie sa te rogi numai cand ai nevoie de ceva, trebuie sa te rogi tot timpul si sa nu uiti sa si multumesti.

| Șttefania a răspuns:

Da, de multe ori. Spun "Tatal nostru" si apoi spun ceea ce imi doresc. Nu uita sa Ii multumesti la sfarsit, pentru tot binele dat.

| JustmeV a răspuns:

Hei! Da, am avut o dorinta, si m-am rugat muult sa mi-o indeplineasca, si s-a indeplinit fara ca eu sa fac ceva in afara de a ma ruga. Nu pot spune dorinta, dar a fost ceva incredibil, eram uimita ca s-a indeplinit.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc...Rugaciunea are un rol foarte important in viata noastra, dar Biblia ne invata cate ceva despre cum s-o facem. Ea trebuie sa cuprinda multumiri fata de D-zeu, marturisiri, rugaminti de iertare si cereri.Cand suntem convinsi ca ne adresam Divinitatii, cautam sa fim sinceri si dezvaluim cele mai ascunse lucruri.Asta ne ajuta.Primim multe lucruri fara sa realizam ca sunt un dar de la D-zeu, dar poate ne dorim ceva mai spectaculos.Nu e asa.Marturisindu-ti problemele, dorintele, cu inima deschisa, starea noastra se schimba.Trebuie sa credem in ce ne dorim, dar nu sa asteptam sa cada de undeva, ci sa luptam pentru acel lucru. D-zeu ne arata calea si ne da o solutie, dar materializarea dorintelor noastre vine din eforturile noastre. Poti sa revii, sa discutam despre natura dorintelor tale.

| raluk27 a răspuns:

La fel ca toata lumea, am fost ajutata cand am avut nevoie (in special la examene). Depinde si pentru ce te rogi. Cum te rogi, conteaza mai putin. O sa-ti spun o povestioara: intr-o zi de sarbatoare aparu in biserica un clovn care lucra la circ. Era prima data cand se ruga si nu stia cum sa o faca. S-a apropiat de o icoana a fecioarei cu pruncul, a scos cateva mingi si a inceput sa le jongleze. Ceilalti credinciosi aflati acolo se uitau cu ochi critici, insa dupa ce clovnul a terminat jocul cu acele mingi, pruncul din icoana a zambit si a batut din palme. Deci secretul este sa te rogi din suflet, asa cum stii, folosind cuvintele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am am avut o dorinta pentru care ma rugam zilnic.
Intr-un final, dupa mult, mult timp nu s-a intamplat nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy da de cele mai multe ori cand aveam nevoie de ajutor. M-am rucat sa trec cu bine de teze si examene chiar daca nu am invata si am luat 10 la toate =]]. Nu este singura dorinta ti-am dat doar un exemplu. M-am rugat cum am putut am fost cat mai sincera si de atunci ii multumesc pentru tot in fiecare noape happy. Chiar si acum ii sunt recunoscatoare!

| hunterpainting a răspuns:

Da, cand eram mai mic.
Dar m-am marit si am realizat ca in timpul pe care il petrec vorbind singur as putea face ceva sa-mi indeplinesc singur dorintele.

| Mâncărici a răspuns:

Da! Si nu numai una a fost! Orice incercare grea peste care eu nu am putut trece cu ajutorul increderii lui Dumnezeu, am reusit ''sa, sar peste'' ea. Nu conteaza rugaciunea pe care tu o rostesti ci increderea pe care tu o acorzi si atentia! Nu are rost sa dau exemplu de dorinta, daca ai incredere in Dumnezeu vei trece! Bafta!

| loveyourkiss explică:

Scuzati categoria, nu am fost atenta si am dat mai jos decat trebuia, vroiam sa dau la 'Religie' happy

| Emin90 a răspuns:

Si eu m-am rugat sa castig la loto 6/49 si `spre surpriza mea, dorinta nu mi s-a inplinit crying

| SerendipityBracelet a răspuns:

Ceva care ajuta... talisman norocos
http://www.facebook.com/......media/set/