| MrkiddyKid1 a întrebat:

am cumparat un micro SD de pe Wish care a costat 13 dolari. Scria ca taxele VAT nu sunt incluse in pret. Ce sunt taxele VAT, cat de mult costa si platesc si taxa vamala? Pe Wish nu scrie daca se livreaza din interiorul UE sau din afara.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Produsele pana in 10 Euro nu au probleme. Produsele peste 10 Eu platesc TVA (VAT in limba engleza) care este de 19% si produsele peste 150 Eu platesc in plus si taxe vamale (TVA-aul nu este o taxa vamala ci Taxa pe Valoarea Adaugata platita pe orice produs chiar daca nu este importat) care sunt diferite de la un produs la altul.

| MrkiddyKid1 explică (pentru Salontanul):

Ah, deci practic daca am dat 8 euro pe produsul in sine si 5 pe transport, produsul este sub 10 euro si nu platesc nimic in plus, pur si simplu merg la posta si il ridic?

| Salontanul a răspuns (pentru MrkiddyKid1):

Nu cred! TVA-ul se aplica facturii si factura este cu transport cu tot. Asa cred! Ar trebui intrebat un finantist.