| LawlietL886 a întrebat:

Hey TPU!
Vreau să comand o carte de pe Emag. Atungi când mi se aduce coletul eu trebuie să fiu neapărat cel ce îl ridică? Sau poate şi cineva din familia mea de exemplu să-l ridice? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate fi ridicat de oricine (chiar și de un vecin, daca il asteapta pe curier in fața ușii tale cu banii).
Dacă coletul e ramburs (contra cost), nu e nevoie nici de semnătură, nici de actul de identitate.
Era altfel situația, daca coletul ar fi fost expediat gratuit. Atunci era necesar ca cel care il ridică (mama, tată, frate) să dea o semnatura si să prezinte actul tău de identitate. Curierul isi noteaza seria și nr.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pe curier il intereseaza doar sa isi primeasca banii. Poti sa trimiti si cainele cu ei in coada ca tot ti-l da. Doar sa raspunzi la telefon, atat.

| Simpatic a răspuns:

Nu are importanta cine semneaza atata timp cat curierul vine la adresa specificata in comanda si banutii se platesc (ramburs).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricine e la adresa aia

| IamJoKeR a răspuns:

Poate sa il ridice oricine din familia ta

| oookrstaooo a răspuns:

Poate fi si cineva din familie, dar cel mai sigur ar trebui sa aiba o copie dupa buletinul tau in cazul in care iti cere.

| qT1meS a răspuns:

Așa am dat si eu comanda de un telefon si am pus datele mele și a achitat mama.In concluzie