| anonim1976 a întrebat:

Hi everybody! As vrea sa comand un o tigara electronica de pe net, si nu stiu cum e treaba cu acel curier. Eu vreau sa vina omu' dupa ora 14:15 din cauza ca sunt la liceu atunci(o sa o comand cand incepe liceul). Si stie cineva daca acel curier verifica daca ai 18 ani? Ma refer, daca refuza sa mi-l de a atunci trebuie sa platesc ceva, cheama potera, pe mama pe tata? laughing Funda celui care ma lamureste cel mai bine.

Răspuns Câştigător
| RyanGeorge a răspuns:

Salut, am lucrat la o firma de curierat 5 ani de zile, tu cand faci comanda pe net trebuie sa specifici acolo mai jos in casuta ca vrei comanda sa fie livrata dupa oara 14:00 si sa fi sunat de catre curier inainte de livrare, apoi daca firma respectiva e serioasa si ia aceasta informatie si o preda mai departe catre curier sau scrie pe colet iar curierul respecta da, depinde de firma de unde cumperi si de curierul care iti livreaza coletul, nu conteaza ce varsta ai atat timp cat coletul este cu ramburs si pe curier il intereseaza doar sa primeasca banii pe coletul respetiv, oricum e bine sa ai si un buletin la tine, daca este un curier mai nou sigur ti-l va cere.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

De ce nu o comanzi acum?
Pe curier nu îl interesează numele, el vrea doar sa înmâneze pachetul cuiva și sa primească banii, atâta tot. Dacă nu ești acasă, poți ruga pe cineva sa iasă in locul tău și sa plătească. Dacă vei primi ne curierului poți sa suni și sa intrebi dacă poate veni după ora aia, dar in general absolut toate comenzile mele prin curier au venit după ora 14, dacă stai intr-un oraș mare sunt șanse foarte mari sa ajungă dimineața.