| ema2396 a întrebat:

Imi poate explica cineva care a mai comandat din strainatate cum e cu taxele vamale? Pe site-ul postei romane am citit ca sunt scutite de TVA colete sub 10 kg si sub 150 euro.
Coletul meu valoareaza 46 USD. Am comandat de pe un site chinezesc dar se pare ca au sediu in Norvegia, deci de acolo va fi livrat. Nu depaseste 10 kg. Trebuie sa platesc ceva in plus? Pe site-ul de pe care am comandat scrie clar ca orice taxa de la vama nu este platita de ei.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poșta vamală din România este un adevărat joc de noroc.
Sincer să îți spun, cunosc cazuri în care persoane au cumpărat produse de 149 de dolari (sau euro) și nu au plătit nimic.
Sau de cealaltă parte, colet mic, destul de ușor, în valoare de 14$ taxat.

În mod normal, la poșta vamală din orașele mai mici nu este așa mare zarvă și nu prea le pasă de colete, deci nu ai taxe.

| ema2396 explică (pentru anonim_4396):

Imi poti spune exact cam ce taxe ar trebui sa platesc si cam cat ar veni? Am mai comandat de 20Usd si nu am platit, dar nu imi venise la posta vamala. Acum vad ca imi vine la vama si vreau sa stiu estimativ cam ce se plateste si cam cat vine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ema2396):

Nu sunt sigur, depinde de la caz la caz.
În cel mai rău caz, la comanda ta trebuie să plătești 10% din valoarea acesteia (nu știu exact ce reprezintă, sunt proceduri care le fac cei de la poștă).

5 răspunsuri:
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Comandezi produsul si o sa-ti apara "metoda de plata", o sa-ti apara acolo cat trebuie sa platesti transportul, nu trebuie neaparat sa dai finalizeaza din prima.