| PapyTPU a întrebat:

Îmi puteți spune câteva păreri despre CEL.ro, dă țeapă?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, am cumparat de vreo 3 ori de la ei, foarte seriosi, de unde pana unde sa dea teapa?

| oz_1736 a răspuns:

Eu am cumparat de la ei si sunt seriosi

| debarasator63 a răspuns:

Nu, eu cumpar lunar de la ei. Sunt o firma serioasa. Ii recomand.

| Ciprian260983 a răspuns:

Dupa cum prietenii si colegii mei stiu deja, in octombrie 2018 mi-am comandat un sistem PC, destul de performant, de la SC Corsar Online SRL(numele real ar firmei sau neoficial, online cel.ro/domo.ro - DEFINITIE - corsar [At: STAMATI, D. / V: (înv) cursariu / Pl: ~i / E: fr corsaire, it corsaro] 1 sm Comandant al unei nave particulare, care, cu autorizația guvernului unui stat maritim, ataca și jefuia vasele inamice. 2 sm (Pex) Hoț de mare care prăda vasele de comerț. 3 sm (Pex) Pirat. 4 a (Îs) Vas ~ Corabie rapidă care alunga sau prăda vasele unui stat inamic.), pe componente, cu asamblare in service-ul magazinului, verificarea compatibilitatii si testare de 24h in conditii de stres, devenind astfel, din punctul meu de vedere, un tot unitar. Dupa fix 17 zile sistemul nu a mai pornit, nici o problema, am garantie, il trimit in service, zis si facut, mentionez ca singura modalitate de contact este platforma site-ului lor, probabil din cauza calitatii erau contactati prea des telefonic de catre clientii "multumiti", eu fiind din Iasi, ei din Bucuresti.

Avand in vedere ca rezolutiunea service-ului a fost creditara pentru sursa stricata, de buna credinta am platit o diferenta de 190 lei pentru o sursa ceva mai performanta(a carei factura rezulta invalida pe platforma lor desi eu am primit-o) si dupa 20 zile din momentul predarii catre curier am primit sistemul PC din nou. Am fugit de la munca, am venit, am luat coletul, l-am lasat 5-6 ore la temperatura camerei si evident m-am intors la munca. Seara ma grabesc acasa pentru a-mi porni PC-ul abia venit dar supriza, din nou nefunctional, de aceasta data primea curent dar nu mai aveam imagine. Practic conform certificatului de garantie primit, daca in interval de 15 zile de la data predarii produsul nu este adus la conformitate AI DREPTUL SA CERI INLOCUIREA SAU REZOLUTIUNEA CONTRACTULUI, in cazul meu al facturii pe care o aveam cu ei. Am facut de atunci vreo 4-5 reclamatii, in toate am cerut aceasta rezolutiune, inclusiv in raspunsuri catre cei din service care-mi raspundeau doar pe email dar toti, efectiv, evitau sa dea un raspuns, desi legea pare sa fie de partea mea.

Singurul lor raspuns a fost "faceti o noua cerere de service, colegii vor aduce produsul la conformitate", abia in a patra sau a cincea reclamatie mi-au scris ca nu se poate si-atat.

L-am trimis din nou in service si intre timp am facut si niste plangeri la ANPC.

Pe undeva pe 18 decembrie mi-au raspuns, din nou cu rezolutie creditara, de aceasta data pentru placa video, cu mentiunea ca daca vreau sa iau o alta pot folosi creditul, daca vreau banii sa le dau un IBAN.

Le-am scris din nou doleanta mea, rezolutiunea intregului contract atasand si datele bancare, nu doar banii pe placa. Fara a primi vreun raspuns clar de la ei, am primit banii doar pe placa video in data de 08.01. 2019 dar in plus, avand in vedere ca pe 19.12. 2018, a doua zi dupa ce mi-au dat abia raspunsul, m-am trezit cu sistemul PC fara placa video la usa. L-am refuzat deoarece asteptam un raspuns favorabil din partea ANPC-ului si sincer am vrut sa evit o eventuala incercare de invinovatire din partea lor la adresa mea. In momentul in care a ajuns la ei, din nou, chiar m-am trezit cu un email in care mi se spunea ca pot solicita un curier la alegerea mea care sa preia sistemul din depozitul lor, daca nu-l ridic in 6 luni se considera abandonat, mergand spre casare siiiiiiiiiiiii(bomboana cea mai mare de pe coliva) daca sta la ei mai mult de 10 zile o sa platesc 5 lei pe zi.

Dupa mizeria de raspuns primita de la ANPC pentru una din reclamatii, pentru a evita plata unei mega taxe stupide si pentru a nu pierde 1-2 ani anevoiosi prin tribunale, desi consider cu tarie c-as fi castigat, am facut comanda de curier.

Dupa cateva zile primesc sistemul, nefunctional din nou! Pentru a evita sa-l fac bucati cu totul prin masinile curierilor si oamenii faini de la cel.ro(apropo in timp ce scriu aceste randuri ghiciti ce reclama imi apare in partea de jos a postarii), am fost la un service autorizat in Iasi sa-l verifice, initial mi-au spus c-ar fi sursa, au incercat-o pe un alt sistem si nu mergea dar dupa 2 zile, neavand autorizatia mea s-o desfaca deoarece aveam garantie pe componente si chiar nu am vrut sa ma cert si pe aceasta tema cu "prietenarii" mei dar i-am rugat s-o mai testeze odata, la ultima incercare supriza, mergea, asa ca, multumita fortei divine si baietilor din service(care apropo mi-au spus ca l-ar bate pe cel care s-a ocupat de calculatorul meu), n-a fost nevoie sa mai am un alt contact cu "prietenii mei" CELibidinosi.

Iar celor care se gandesc ca economisesc ceva sau au gasit un pret mai mic pe la nu stiu ce firma online le spun doar sa verifice bine inainte de a da comanda, sa caute pareri online si sa nu uite ca, vorba frumoasei mele sotii, SUNTEM PREA SARACI PENTRU A CUMPARA LUCRURI IEFTINE.