| andrei0511 a întrebat:

In cat timp mi se va raspunde la o cerere de returnare pe altex?
Pot returna daca ambalajul este deteriorat( sunt dispus sa platesc pretul ambalajului daca e nevoie)
De asemenea cum pot face sa ca in loc de retur sa aleg alt produs in locul aceluia pe care il returnez si sa mai dau si deferenta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa refuzi un produs doar in 14 zile (legal). Unele magazine au mai mult dar legea spune doar 14 zile. Altex respecta legea si zice doar de 14 zile. La returnare nu conteaza ambalajul. Doar partile componente trebuie sa fie si actele. Legislatia romaneasca insa precizeaza clar (HG 247/2011) ca drepturile cumparatorului nu pot fi ingradite prin conditionarea pastrarii ambalajului original. Factura o pastrezi in original si trimit doar copia. Altfel, daca ai depasit cele 14 zile, salut! ai dreptul doar la reparatie in garantie pe perioada indicata pentru acel obiect.

| andrei0511 explică (pentru Salontanul):

Comanda a sosit miercuri, produsele nu au absolut nimic insa ambalajul l-am desfacut cam urat.

| Salontanul a răspuns (pentru andrei0511):

Atunci este Ok. Intra pe site-ul magazinului si fa cererea de returnare. Iti vor trimite curierul si daca este un obiect mic il pui in punga lor. Daca este mai mare lipeste-l ca lumea cu scotch. Atentie! Pastreaza factura si pune in colet doar o copie. Pe o hartie specifici ca vrei sa iei alt obiect, specifici ce si pui si un numar de telefon sa te contacteze. Hartia o pui in colet, deasupra. Daca vrei banii le tranzmiti un numar de cont bancar.

| andrei0511 explică (pentru Salontanul):

Specific pe o hartie oarecare sau pe o hartie de la ei?

| Salontanul a răspuns (pentru andrei0511):

Pe o hartie oarecare dar sa fie in loc vizibil. Mai poti sa vezi la cererea de pe net daca au loc de comentarii.