| AlexDorinel a întrebat:

In magazinele de genul Lidl, Kaufland, Carefoour din ce tara provin fructele/legumele?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

UE, lidl si aldi sant cele mai proaste mini malluri in Germania si europa, fiind ieftin calitatea e mai slaba, kaufland nu e mare lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru AlexDorinel):

Germanii considera ca aldi si lidl sant cele mai proaste locuri pentru cumparaturi, e ca la noi tarabele slab calitative cu toate minunile. Edeka, real, rewe, sant locuri bune la ei. Lidl si alti e pentru categoria saracilor.

| Wr3nch a răspuns:

Scrie pe eticheta cu pretul.

| gabicoo a răspuns:

Au teren in spatele magazinului unde le cultivă ei! Bio!
laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Din Somalia.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu iti pot zice ca am facut contract cu un lant mare de magazine pentru niste legume, pretul oferit pe ele fiind foarte foarte mic comparativ cu pretul de vanzare si de piata. Ei nu au ca scop sustinerea producatorilor, sunt doar minciuni.

| Kamiyashiro a răspuns:

Clienții pot intra pe surprize.lidl.ro/piatalidl pentru a vedea informații despre furnizorii Lidl sau pe surprize.lidl.ro/scan pentru a scana cu telefonul mobil codul QR disponibil pe fiecare lădiță de fructe și legume.

Ca parte din măsurile de responsabilitate socială integrate în strategia de business, Lidl și-a propus să susțină pe termen lung furnizorii locali și să dezvolte împreună cu aceștia soluții și oportunități care în final să ofere garanția calității produselor românești. De aceea, pentru a informa clienții despre originea produselor autohtone din Piața Lidl, pe 20 mai, retailerul lansează platforma #trecipeproaspăt. Prin intermediul acesteia, românii pot vedea exact de unde provin fructele și legumele de pe rafturile Lidl, trasabilitatea acestora – certificarea controlului calității, de la plantare până când produsul e pregătit să ajungă pe farfurie, dar și cine sunt furnizorii Lidl de legume si fructe din întreaga țară și ce povești au.

| Kamiyashiro a răspuns:

Kaufland România.

"Susţinerea producătorilor locali reprezintă o prioritate în politica de achiziţii Kaufland România. Compania a sprijinit întotdeauna producătorii români şi a ales să colaboreze cu aceştia ori de câte ori acest lucru a fost posibil, iar acest program vine să întărească această promisiune.

Produsele micilor fermieri din program sunt certificate internaţional pentru calitate şi siguranţă (Global GAP), respectă standardele de prospeţime Kaufland şi se vor găsi la raionul de legume-fructe începând chiar din lunile mai-iunie. În sezon, sortimentul de legume şi fructe de la raft ajunge până la peste 90% produse româneşti", se arată în comunicat.

Răspuns utilizator avertizat
| Kamiyashiro a răspuns:

12 tone de portocale cu pesticide, retrase din Carrefour. Sunt din Egipt, dar au etichetă de Grecia
https://www.libertatea.ro/......22-3916256

| Claudia10girl a răspuns:

Depinde de legume