| TurnOn a întrebat:

La ce trebuie sa ma uit cand imi cumpar un laptop ( memoria etc )?

13 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

In funtie de banii pe care ii ei si la ce il folosesti: trebuie sa te uiti la: procesor dual core cat mai puternic iti perimiti
memoria ram: de la 2 giga in sus
hdd (daca cumva nu te incadrezi in bani poti sa il ei mai micut, iar pe urma sa cumperi unul extern)
daca te joci uitate si la placa video sa fie cat mai puternica.
si cand mergi sa il cumperi ia cu tine un prieten care se pricepe la calcuatoare si te mai sfatuieste el la fata locului

| Kanghu a răspuns:

Depinde la ce il folosesti.

Memoria RAM (cel putin 2GB)
Procesorul (cel putin 2. 0Ghz)
Placa Video (daca il folosesti pentru gaming cel putin 512MB, daca il folosesti pentru mess, afaceri, stuffs cel putin 284MB )
HDD (daca il folosesti pentru filme, jocuri sau ale chestii ce ocupa mult, cel putin 200GB)

| unknownn a răspuns:

La partea financiara...vezi daca are bani, masina bengoasa

| GreenJoker a răspuns:

Te sfatuiesc sa vorbesti cu un profesionist care sa te ajute, unul in care sa ai incredere, pentru ca astia te pacalesc daca esti nestiutor...sau mai bine o ruda a ta care stiewinking

| Prici a răspuns:

Marimea hard-diskului( si viteza sa de rotatie)
memoria RAM(cu cat mai mult cu atat mai bine)
procesorul(frecventa- recomandat ar fi ceva peste 3.0 Ghz- sau si un core 2 duo de minim 2.5 Ghz)
placa video(memoria ei- daca vrei ca laptopul sa fie si de jocuri iti recomand o placa video de cel putin 1024 mb Ram- dar daca nu este atat de mult de jocuri atunci o sa mearga si una de 512 mb Ram
cam la astea
daca vrei, trimite-mi un mesaj privat sau scrie aici bugetul si te ajut eu sa-ti gasesti un laptop bunwinking
funda?big grin

| mili_8806 a răspuns:

Pai dupa mine: 1. laptop nu merita sa-ti iei decat daca ai un serviciu pentru care ai nevoie de portabilitatea pc-ului
2. HDD sa fie maricel 3.Ram-ul si ca atat deoarece performanta la un laptop este de super scumpa in comparatie cu desktopul Succes la cumparaturi!

| alexshobyx a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci cand vrei sa-ti iei un "laptop" este de a invata cum se scrie respectivul cuvant. Apoi trebuie sa aiba un hard bunicel (cel ptn 250 GB). Rami cel putin 2. Procesorul... exemplu "Intel dual core 2 2400 MHz".

| ivy a răspuns:

- Placa Video;
- Memorie RAM;
- Viteza de procesare; si cam atat thinking

| Bobbless a răspuns:

SPAM51308

| Trinitygen a răspuns:

Performantele sunt cele mai importante daca vrei sa te joci pe el, te uiti la:
*- Memorie RAM
- Hard Disk
*- Placa de baza si procesor
*- Placa video
- Placa sunet
Cele marcate cu * (steluta) sunt cele mai importante la jocuri.

| Trinitygen a răspuns:

@bobo cred ca nu are atatia bani big grin si cu baii aia mai bine iti iei un PC ca lumea

| alexandruvio a răspuns:

Verifica hard diskul

| bobo_1770 a răspuns:

Deci uite ce iti recomand eu sa aiba:
-Full Hd 1080
-Blu-ray Disc
-Rami 4GB
-Placa video Ati/Nvida
-Placa sunet Ati
-Procesor Intel Centrino 2
-Numar de GB:450-500
-Pret bun(eu l-am luat la oferta de la 55 milioane lei vechi l-am luat cu 45 milioane lei vechi