| anonim_4396 a întrebat:

La metoda de livrare trebuie sa aleg intre curier si Posta Romana. Daca aleg prin Posta Romana imi va aduce coletul acasa sau mi-l lasa la posta? Metoda de plata e prin ramburs si nu cred ca se poate plati la posta. E vorba de un colet mic.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca alegi posta o sa ridici coletul de la oficiul postal si tot acolo platesti.
Daca alegi curierul atunci primesti coletul acasa si platesti la curier. Transportul prin curier este ceva mai scump dar primesti coletul la domiciliu.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca il trimite prin Prioripost (un serviciu al Postei Romane), vine neaparat postasul acasa si ti-l aduce.

| Lucian2473 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu il aduce. Ci doar mandatul. Trebuie sa se deplaseze la posta si sa plateasca coletul.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Lucian2473):

Repet, daca e Prioripost trebuie sa il aduca. Dar de obicei firmele mai mici nu pun Prioripost. Am dat doar un exemplu.

"Prioripost este serviciul de curierat rapid (express) intern al Poştei Române pentru documente şi marfă, care oferă cel mai profitabil raport calitate - preţ de pe piaţa românească."

Deci e practic un serviciu de curierat, numai ca postasul serveste ca si curier.

| mihai69 a răspuns (pentru Bondarel99):

Dacă ai şti câte colete a trebuit să tidic eu de la sediul Prioripost pentru că au nişte reguli stupide ca şi Poşta Română de care aparțin...
Şi ca să fie treaba simplă, sediul ăla e la mama naibii, în celălalt capăt al oraşului, nu la câteva sute de metri de casă cum e un Oficiu poştal...

| Bondarel99 a răspuns (pentru mihai69):

Daca stai intr-un oras mare/maricel, da.
Dar in celelalte cazuri, sediul Prioripost e unde este si cel obisnuit si postasul vine acasa pentru a aduce coletul.

| mihai69 a răspuns (pentru Bondarel99):

Și dacă nu te găsește, îl depune frumușel la sediu și te duci și-l iei de acolo, că altădată nu mai face el drumul. Pe când curierii „normali" revin, ba chiar au și un număr de telefon pe care ți-l comunică pentru a putea fi contactați și să se stabilească detalii pentru livrare.

| Bondarel99 a răspuns (pentru mihai69):

Pe mine m-a sunat mereu postasul. Cand dai comanda dai si nr de telefon.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate plati ramburs la posta dar nu vad de ce ai alege posta, dureaza cateva zile in plus, nu il aduce acasa si sunt sanse sa il si piarda

| andreia67 a răspuns (pentru suntserios):

Niciodata nu mi s-a pierdut vreun colet cu Posta Romana iar costul intre persoane fizice e mult mai mic decat la curier. Pentru chestii mici si care nu se pot sparge/deteriora aleg intotdeauna posta daca e mai ieftina. La cost egal evident prefer curierul.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Totul depinde de adresa unde trebuie livrat coletul si de costul transportului. Majoritatea firmelor care fac comert online/prin corespondenta livreaza prin curier ori de cate ori este posibil si la acelasi cost ca prin posta. Dar daca stai la tara in localitati unde curierii iau km suplimentari sau nu ai o adresa unde poti fi gasit in intervalul 10-18 (sau alta persoana care poate ridica coletul) doar atunci merita sa alegi posta, asta DACA COSTUL E EGAL. Daca e mai ieftin prin posta si nu e vorba de un produs fragil poti alege posta. Coletul postal se ridica de la oficiul postal si tot acolo achiti costul rambursului.