| anonim_4396 a întrebat:

La voi cat e o savarina? Eu am dat 8 lei pe o savarina,mi se pare un preț incredibil de mare, nu mai e de trăit în țara asta

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai eu nu mi-am dat seama ca am depresie ca nu ma simteam prea nasol, plus ca nu aveam surse de informare, era cu totul altceva!
Dar acum se tot zice de depresii, anxietati, simptome, nu ai cum sa nu iti dai seama, in 2 minute iti regasesti simptomele in multe locuri, si te vei duce la medic.

Stiu ce gunoaie sunt unii, dar eu nu stateam pe langa aia, nici cand mai ieseam.

Normal ca la prostie si idiotenie nu ne intrece nimeni mai in nici o tara.

36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa faci TU "Savarina" si iti ei da seama de ce e 7-8 lei, sau chiar mai scump...

| Drolja a răspuns:

Dacă ai lipici și îți merge mintea, primești savarine pe gratis.

| Mosotti a răspuns:

Si la mine e cam 8 lei, nu e pret mare dat fiind ca dulciurile nu le mananci ca pe mancare, se mananca rar.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Le mănânc mai ceva că pe mâncare, dar mă pot stăpâni in ultimă vreme happy
Mai degrabă pot scăpa de aparate decât de dulciuri.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e problema ca mananci dulciuri daca nu ai diabet si nu te ingrasi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mie nu mi frica de boli grave sau de moarte,pentru mine moartea ar fi o binecuvântare,daca as avea o soluție de suicid sigura as face o oricând. Nu știu de ce la multi le este frica de moarte oricum vor muri mai devreme sau mai târziu însă știu că sunt unele forme de anxietate in care predomina frica de moarte,la mine e invers,din cauza depresiei nu mai simt că trăiesc,nu mai mă regăsesc,nu mai sunt omul care îi făcea pe toți să râdă,pentru mine moartea nu ar fi vreo tragedie, viața nu mai are sens când nu mai ai parinti, prieteni, bani, nimic!

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu stiu ce le e lor asa frica de moarte.
Da, sunt anxietati unde e frica de moarte, insa f interesant ca nu e frica de chin sau trai prost, boli, asta e interesant.

Isi doresc sa traiasca aia care o duc cat de cat, care au si bune in viata.
Nu mai simti ca traiesti, aia e, daca ai o boala.

| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

Pai trebuie ca omu sa se spele des pe dinti, si asa nu mai apar cariile nici de la zaharul din dulciuri.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu am momente și momente de ex dar am avut și eu ipohondrie când credeam că am numai boli grave, uite că tratamentul a eliminat ipohondria complet dar fobia socială nu!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu mai anxietatea socială și cea generalizată generează mult chin,tulburarea ipohondrică mai mult e o "frica" nejustificată că ar putea avea boala x sau y,chiar și când medicii le confirmă că nu au nimic că sunt ok ei tot pe a lor o tin,sunt sceptici,bine poate fi un episod tranzitoriu de ipohondrie sau o tulburare care foarte greu se poate vindeca și trata,a nu se confundă un episod cu o boala clinica cum e depresia, toate bolile psihice odată ajunse în stadiu cronic nu se mai pot vindeca, eu am avut un episod de ipohondrie și am scăpat complet de el, dar de anxietate nu, asta de la 14 ani a debutat ușor am la fel și depresia, culmea când începusem să mă cumințesc și să învăț foarte bine, am fost predispus genetic mai devreme sau mai târziu tot se declanșa.
Daca incepe Putin un război nuclear sa vezi cum ne trece la toți depresia laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Joe bidon se c.ac.a pe el de bătrân ce e și amenință Rusia cu riposta, in loc sa își aștepte liniștit înmormântarea rolling on the floor
Mi se pare că are și Alzheimer e cam senil bidonul turtit laughing
Nu o sa fie dude dar ne vor îmbolnăvi prin prisma hranei,nu scăpăm noi așa de ușor de răutate,peste tot predomina răutatea,invidia, dușmănia, falsitatea, oamenii se bârfesc între ei, se denigrează și când se întâlnesc își zambesc unii altora ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic rolling on the floor la noi mai ales răutatea este omniprezenta și ne mai dăm și creștini

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai un tratament potrivit care ti-ar merge, ar elimina si anxietatea cam complet cum a eliminat ipohondria, dar nu ai nimerit trat potrivit (ca multe nu le-ai incercat), sau poate nu merge nici unul si esti rezistent la tratament.

Si la mine s-a declansat prima data pe la 12 ani si 7 luni, a disparut complet la 13 ani si 7-8 luni de la sine, apoi in februarie 1994 a inceput iar asa fin si a tot avansat fara sa treaca, deci tot genetic.
Dar daca ma tratam la timp, scapam, nu mai apuca sa e cronicizeze.

AIa cu Putin vom vedea ce va face si el si sua, ca pentru jocurile lor, suferim noi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu e vina ta și nici a mea,unii trăiesc toată viața cu așa ceva și habar nu au că sunt bolnavi
La câtă răutate e între oameni și dușmănie am cam merita mai ales noi sa fim rași de pe fata pământului, românii și țiganii nu mai probleme fac peste tot, mai mir cum de mai suntem tolerați prin străinătate. degeaba ne supărăm că au dreptate nemții suntem o nație infecta și sălbatici ne uram și între noi, daca noi nu ne suportam alții atunci de ce ne-ar suporta? Suntem cred că cel mai dezbinat popor și exista o ura extrema între români și țigani, nici în ultimul ceas nu lăsăm răutatea și ura între noi

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum dracu sa nu stie ca-s bolnavi daca nu se simt bine?! Normal ca stiu, dar nu iau masuri.

Lasa ca si nemtii dupa razboi furau din magazine cand nu mai era lege, deci nici aia nu-s sfinti, e politia si legea si sunt mai fraieri putin si se supun mai mult ca noi la autoritati care tocmai asta si au dorit, ca sa poata aia de sus sa faca ce vor cu populatia, altfel erau si ei cum erau de nenorociti.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu își dau seama că au depresie,ce tu ți-ai dat seama că ai depresie? Daca îți dădeai mergeai din pripa la medic nu tardiv,unii sunt sunt mai prosti nu își dau seama că sunt bolnavi o iau că pe o normalitate nu boala decât dacă le atrage câteva atenția,sunt unii oameni atât de prosti de nici nu îți vine să crezi,majoritatea românilor se duc la medic când e tardiv nu mă refer doar la boli psihice ci în general,se duc când e prea târziu aia mai au putina doaga dar sunt unii care zac pe ei de idioți ce sunt nu fac efectiv nimic. Pai nici eu nu am știut ani buni că am depresie și nici tu,sau știai dar ziceai că trece de la sine fiind tânăr și necopt la minte dar astea nu trec de la sine se cronicizează. Sunt și oameni foarte prosti ai fi surprins care nu au pe nimeni așa că asa mor așa au soarta,nici nu au pe nimeni sa le intereseze de ei,un om când se îmbolnăvește psihic cam toți îl evită până și familia că așa e la noi mentalitatea de primate. Eu nu cred că există oameni mai răi decat românii și țiganii cu caracter infect și prosti,de când se duc ai noștri pe dincolo numai probleme sunt jafuri și crime in serie mai ales gipsanii,sunt și oameni de doamne ajuta dar la răutate și dușmănie,rasism și invidie nu știu dacă ne intrce cineva Zoe dincolo se feresc românii între ei că dracul de tămâie știai asta? Nu știai că nu ai fost recent ai fost in Germania acum nu stiu câțiva ani dar du-te acum sa vezi cum se feresc și suntem un popor dezbinat,am uitat de compasiune și empatie,rasismul nu e eradicat,între români și rromi nici acum când e război,nici în ultimul ceas nu suntem oameni și tu îmi spui că românii și țiganii sunt ok? Sunt dar rar, se aplica perfect vorba aceea multa lume putini oameni
Tu stai numai în casa și cu prietenii tai tot în casă nu ai ieșit din carapacea ta sa vezi in ce hal degradant au ajuns unii, cat de gunoaie și câinosi sunt
Cum sa fim respectați dincolo daca noi între noi ne dăm în cap și nu ne înghitem? Daca romanii și țiganii se urăsc de moarte în loc să fim uniți cu toții, sa ne iubim aproapele, tu nu vezi că totul se duce pe râpă că bunătatea nu mai exista? Până și în familie exista dușmănie nici frații și surorile nu mai sunt ce erau și aici dușmănie și perversitate și lista e interminabilă, kilometrica

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu nu mi-am dat seama ca am depresie ca nu ma simteam prea nasol, plus ca nu aveam surse de informare, era cu totul altceva!
Dar acum se tot zice de depresii, anxietati, simptome, nu ai cum sa nu iti dai seama, in 2 minute iti regasesti simptomele in multe locuri, si te vei duce la medic.

Stiu ce gunoaie sunt unii, dar eu nu stateam pe langa aia, nici cand mai ieseam.

Normal ca la prostie si idiotenie nu ne intrece nimeni mai in nici o tara.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tot 8 lei.Dar s-au scumpit toate ingredintele ce intra in compozitia de savarina.Zahar,oua,faina, frisca, gazu.
Eu m-am apucat sa fac odata savarine. Nu e mare lucru.Aluat de gogosi dar trebuie forme speciale. Apoi vin insiropate. Taiai un capac si pus frisca naturala.Iar deasupra macar doua boabe de dulceata.MI se stricase posul atunci, dar a trebui sa bibilesesc una ca o dau cuiva.
Daca ai indemanare poti face chiar tu.Nu e mare lucru.
Dar savarinele merita frisca naturala

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

20 ron

| Dismally a răspuns:

Cred ca era vreo 7 lei cand am cumparat ultima data, asta la magazin, daca mergi la o cofetarie sa o mananci probabil e mai mult.

| ReddY25 a răspuns:

7 aici

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Asa e frate in RO nu mai e de trait.
8 lei la fel ca bidonul de bere 2, 5L si cel de suc.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Cred ca e mai rentabil sa te faci cofetar laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu cat este savarina, dar apa e tare scumpa...s-a ajuns la 8 lei bidonul de 5 litri. Totul s-a scumpi frate

| nukeyly a răspuns:

O savarina? 7 ron dar depinde gramaj si maestru cofetar, la cofetaria
Dana in Turda 407405 aia is criminali, daca vrei ceva suprem.
Cam toate sau dublat fara rost, ba de la Covid ba de la Rusia, painea de 1kg de la 4 la 10 lei
Interesant ca salariile mici au ramas pe loc.
Cate paini de 1kg luai cu un salar in minim in 1989 si cate iei acum cu 1200 ron net cat e minimul parca?

| anonim_4396 explică (pentru nukeyly):

1995,2025 de lei e minimum pe economie

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Nici în Spania câinii nu umbla cu covrigi in coada și acolo e nasolie, toată Europa e afectata de acțiunile lui Putin

Răspuns utilizator avertizat
| vodami92 a răspuns:

crying offf inflatia asta! cum era cozonacul ala de la grania! creste de nu se mai opreste!

| Vip3r13 a răspuns:

La Targoviste este 10-12 lei de ceva timp!

| anonim_4396 explică (pentru Vip3r13):

E nasolie rău înseamnă