| Lulu55 a întrebat:

Locuiesc într-un oraș mic și nu avem posta vamala. As vrea totuși sa comad online de pe site-uri chinezești gen joom, dar sa vina la posta sau prin curier, acasă, deci sa nu se oprească la posta vamala. Aveți experienta cu vreun site?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, de pe site-urile internationale (inclusiv cele chinezesti) nu se poate comanda nimic, ci cumpara direct cu credit cardul sau contul bancar, fiindca nu vine nimic ramburs acasa.
In al doilea rand, toata marfa trece prin vama pentru a fii verificata. Daca este valoare mica (sub $100) nu se plateste taxa de import si nici TVA, deci ajunge la posta locala iar postasul vine sa ti-o aduca acasa, daca este micut, altfel primesti instiintare acasa, sa mergi la oficul postal sa-ti ridici pachetul.

| sierra1 a răspuns:

Te prezinți la cea mai apropiată vamă de interior - probabil in reședința de județ

| romeo78 a răspuns:

La vamă oricum se bor opri pentru verificare.
Dar, în momentul comenzii, fiecare site are firma de curierat agreată. Problema este că pentru distanțe mari, fără alte curse în zonă să vi se ceară o taxă suplimentară de la curier.
În rest, cumpărări plăcute!

| UserRo10 a răspuns:

Orice colet trece prin vama, dar pentru valori declarate de chinez mai mici de 10$ coletul este dus mai departe la posta locala. Eu de la inceput dau open dispute si ii pun sa declare mai putin pentru ca nu am chef sa merg la posta vamala

| AlaSwek a răspuns:

Salutare. De foarte mult timp comand de pe website uri cum ar fi Aliexpress dar și Wish, prima comanda a fost venita la vama, restul mi au fost venite acasă, fix în fata ușii de către postas. Bănuiesc ca prima comanda au oprit o pentru a verifica dacă sunt persoana în cauza. Deci recomand

| profuofolain a răspuns:

Nu