| madalin001 a întrebat:

M-am uitat la reducerile de anul acesta de Black Friday in Romania, si la desktop-uri nu prea s-au facut, nici la componente mare lucru.

Astept marele Black Friday de pe 29 noiembrie si va cer sfaturi fiindca as vrea sa comand de pe Amazon, fiindca de acum au reduceri mai mari decat cele din Romania, si nu stiu cu transportul, am facut un cos cu toate componentele necesare unui pc, si am pus comanda spre Romania, si doar placa de baza nu e disponibila, fiindca am cerut un socket 1155, care e vechi cu un an, dar:

Pot avea incredere in Amazon la achizitionarea unui produs care sa fie adus in Romania prin Amazon.com de ei?

Răspuns Câştigător
| Hexiled a răspuns:

Poti avea incredere deoarece si cei de la I LIKE It de pe ProTv au facut referire la acest site si au zis ca e bun funda?

| madalin001 explică (pentru Hexiled):

Poti sa-mi mai spui, de ce nu pot livra alaturi de celalalte produse, placile de baza de la ei?

Sa comand din Romania una identica?

| Hexiled a răspuns (pentru madalin001):

Poti comanda si din Romania si ai si un avantaj ca e din tara si ajunge mai repede ai o siguranta ca va ajunge + ca imi dai funda?

| madalin001 explică (pentru Hexiled):

Ho bine, primeste funda si castiga acel tricou laughing. Poftim.

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Poti avea. un prieten de-al meu comanda de ani buni si o singura data i-au pierdut coletul :si-au cerut scuze si i-au inapoiat banii sau i-au trimis alt colet, la alegere.

| TheoryOfHarmony a răspuns:

Mai bine cauta pe Amazon.co.uk, decat pe Amazon.com,deoarece o sa iti iasa transportul mai putin. Cei de la Amazon au un sediu in Iasi,comanda ta este transportata pana in Iasi cu avionul de marfa,dupa aceea ajunge masina de curierat vina pana la adresa ta. Tocmai de aceea costa destul de mult si dureaza destul de mult. Intr-o perioada ei nu mai vroiau sa transporte in Romania,deoarece Romania ajunsese pe "lista neagra" din divere motive.
In cazul in care in comanda ta se afla ceva ce nu este in stoc poti sa le trimiti un mail celor de la Amazon,sau persoanei care a pus spre vanzare acea placa de baza si sa spui ca doresti sa ti se aduca. De cele mai multe ori la cerere,mai baga una in stoc pentru tine.
Insa ai grija, transportul costa in functie de marimea si greutatea coletului, dar si de perioada in care vrei sa iti ajunga acasa. Eu anul trecut am facut o comanda si vroiau sa astept o luna, numai ca eu ma grabeam, asa ca am spus ca vreau sa vina cu, curier in 10 zile maxim,iar coletul era relativ maricel si a cosat pe masura transportul. Dar cei de la Amazon au servicii foarte bune, iti garantez asta!
Plus ca, indiferent de tara in care esti, daca ei au facut o greseala si ti-au trimis ceva stricat/defect/gresit, poti sa trimiti acel lucru inapoi si platesc ei transportul. Sper ca te-am ajutat!

| PisicaFIFI a răspuns:

De pe Amazon am comandat si produsele au ajuns fara probleme, dar era vorba de magazinele din Europa ( .co.uk si.fr ). Din State drumul e mai lung, pretul si durata transportului mai mari, nu stiu ce sa zic. In plus, pe site-ul.com din State preturile sunt mici pentru ca ei nu au tva, dar tu vei avea de platit tva si taxe vamale la ridicarea produsului. Daca comanzi de la un magazin din Europa nu vei mai avea de plata tva (este deja prins in pretul produsului) si nici taxe vamale (daca produsul e livrat din UE nu sunt sunt taxe vamale). Eventual mai uita-te pe ofertele magazinelor din Ro la desktopuri:
http://www.reduceriblackfriday.org/oferte-calculatoare-desktop.html
si la componente:
http://www.vinereaneagra.biz/......ii-pc.html
Bafta!

| Tranda17 a răspuns:

Sigur ca da.
eu mi.am luat leptopul de pe Amazon.com poti sa ai incredere.dar de pe ockazii sa nu cumperi niciodata! am comandat niste castii pentru iphone si mi.au adus niste casti Nokia