| soniak a întrebat:

Mama are un magazin de haine si ma gandisem sa fac un site sa le vand.Cum pot sa fac un site? Pentru asta trebuie sa platesc sau sa merg undeva sa anunt ca fac? Adica nu vreau probleme.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Simplu. Daca ai cont pe Google (daca nu, tebuie sa iti faci), intri pe Blogger.com, urmezi pasii de acolo ca sa iti faci un blog, si iti faci blogul (fara sa te coste nimic), care poate arata f bine ca si un site. Ca sa vezi un exemplu, poti intra pe "site-ul" meu, pe www.picturadecorativapepereti.blogspot.com. Chestia mai simpatica e ca, daca sti sa te descurci pe net, si intri in contul tau de pe Google la "Instrumente pentru webmasteri" si urmezi instructiunile de acolo pentru optimizare web, si daca sti sa pui cuvinte cheie cit mai sugestive, atunci cu siguranta site-ul tau va aparea pe primele locuri la cautarile Google, lucru pentru care unii sunt dispusi sa plateasca cit se poate de bine. Eu am reusit ca la unele cuvinte tastate in casuta de cautare de la Google, site-ul meu sa apara, daca nu pe primele trei locuri, dar cel putin pe prima pagina a Google. Si pot spune ca, desi la noi domeniul picturii decorative nu prea e cautat, datorita netului am avut lucrari de facut, deci, "functioneaza". Avind in vedere ca mama ta are un magazin de haine, care oricum sunt mai cautate, sunt sigur ca netul va va ajuta mult la dezvoltarea afacerii. Succes!

15 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Fa-ti cont pe http://trendzone.ro/ si expune-ti acolo hainele. Precizeaza ca le vinzi si nu le dai la schimb. E gratis si usor de folosit. Succes

| DracusorImpielitat a răspuns:

Poti face un blog pe google

| Sas a răspuns:

Poti sa-ti faci un blog pe wordpress uite un link http://www.videotutorial.ro/? p=916

| fanJBfan a răspuns:

Fa si tu aik... e mf poti sa pui si poze si video etc... www.blogspot.com e gratis si nu o sa ai probleme

| nadyank a răspuns:

Sunt mai multe site-uri unde iti poti face cont cu produsele tale: http://mercador.ro/oferte/bijuterii/, http://tizo.ro/listing.php/search?string=bijuterii&category=0&sg=0, etc. Ideea este ca iti trebuie poze destul de bune la produse. Pentru a-ti face un magazin online profesional ar trebui sa apelezi la o firma specializata in asa ceva.

| GoldwinNn a răspuns:

Poti sa faci un hi5 si acolo sa pui pozele cu hainele si la descriere pui marimea si pretubig grin

| glamvintage a răspuns:

Blog pe blogspot.com. cauta pe google" site-uri gratuite si gasesti hosting gratuir. Fa-ti, te rog, cont si pe www.trendzone.ro si pe tizo.ro. eu cumpar foarte des de aici si sunt curioasa de produsele tale! Mai poti face un magazin online pe bizoo.ro, allshops.ro.
BAFTA!
Te astept pe trendzone.ro, da-mi de veste de cum ti-ai facut cont, sa stiu cum sa te caut!

| vibers9 a răspuns:

Sunt peste tot pe internet tipi care fac site. uri pentru cateva sute de lei. ei se ocupa de tot ce trebuie, tu trebuie sa dai doar banii big grin

| theorizer a răspuns:

N-ai sanse asa pe incercate, si aici in lumea virtuala e concurenta, sunt altii care tot haine vand, si au si cunostinte tehnice, si bani de investit. Ca si magazinul, degeaba ai un site daca nu stie nimeni de el. Tu nu stii nici macar sa faci un site, cum o sa-i faci reclama?

| ericka9 a răspuns:

Pai simplu:iti faci cont pe hi5 si pui acolo pozele cu haine si pretul cu care vrei sa le vinzi. Dar sa ai grija cu schimburile de haine, se dau multe tepe, deci iti recomand sa nu faci:*
Uite un exemplu:
http://vandhaine24.hi5.com
Bafta;))
PS:Sa-mi dai un mesaj privat si sa-mi dai si mie link-ul de la hi5 pe care il vei face;))Sunt curioasa:*Aa, si daca nu te pricepi, da-mi mesaj privat, iti las id-ul si te ajut eu:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un site este ceva comercial care costa, dar poti sa-ti faci un blog care este tot un site dar total gratuit, vezi aici http://www.panalu.net/2010/10/cum-sa-mi-fac-un-blog-gratuit.html urmeaza instructiunile si in 5 minute esti propietarul unui blog gratuit, nu platesti nimic, legal in care poti sa inserezi tot ce vrei, articole, anunturi, foto, video, etc

| Leandro a răspuns:

Daca vrei sa fii in regula, folosesti SRL-ul de pe magazinul fizic al mamei tale.
Apoi, pe www.ucoz.ro poti sa-ti faci site cu domeniu (tip nume.ucoz.ro), unde mai primesti spatiu nelimitat, peste 250 de teme si gazduire gratuita, iar aici activezi modulul pentru magazin online, care costa doar 1.99$ pe luna (Aproximativ 6 RON). Mie mi se pare foarte ok solutia lor, cred ca e cea mai accesibila de pe piata! Iti mai iei un domeniu ".com", ".eu" sau ".ro" pe care il parchezi la ucoz pe server. (Primele doua costa pe la 50 RON/an). Per total investitia ar fi: Magazin Online Ucoz, solutia cea mai ieftina (12 luni) = 70 RON, Domeniu.eu = 50 RON (12 luni). Mult succes!

| Tutan_Alina_1982 a răspuns:

Încearcă www.vandhainelemele.ro. Este o platforma online GRATUITĂ de anunturi dedicată hainelor din propria garderoba. E foarte ușor de utilizat.

| sevilla86 a răspuns:

Daca iti faci un domeniu. ro de exemplu "www.haine.ro" da platesti... dar intra mai bine intra aici si vezi http://www.videotutorial.ro/? p=1947

| soniak explică:

@ericka9 : O sa ma ocup de acest lucru dupa ce termin sesiunea si daca fac ceva, o sa iti trimit mesaj.
@theorizer : Magazinul exista deja si merge, eu m-am gandit doar ca pot incerca si pe net. Daca fac ceva bine, daca nu, nu este problema.Nu sunt la facultate de informatica si nu stiu sa fac site-uri, de blog-uri am auzit si eu.
@cristi202 : Merci mult pentru informarii.