| AlexDorinel a întrebat:

Merita sa dau 700 lei pe niște adidasi(nike 270), am 16 ani?

Am strâns câteva zeci de milioane din alocație și parintii au zis sa-mi iau ce vreau, doar sa nu fie prostii.

700 lei nu e nici mult nici puțin, având în vedere ca exista și la 2000-3000 lei(nu stiu cine dracu da atâția bani).

39 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Ce?!
700 de lei pentru niste papuci pe care ii si strici in scurt timp?
Ehei, vei aprecia banii abia cand ii vei castiga tu muncind.

Răspuns utilizator avertizat
| millar a răspuns:

Eu zic sa nu iti cumperi. Hainele de firma nu te fac mai bun. Daca tot ai strans bani aia ai putea sa ii folosesti cu cap poate in viitor iti vor trebui.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Câte milioane e alocația?

Sau tu ești din categoria "Nu cumpăr nimic dar postez ca să mă laud"?

Răspuns utilizator avertizat
| Crescent a răspuns:

Cred ca degeaba spune cineva aici ca merita sau nu.
Daca banii i-ai strans de mai mult timp, atunci sigur o sa ii iei. Nu poate sa iti schimbe nimeni ideea din cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara-i.

| InYourPants a răspuns:

Da

| StrongHeart a răspuns:

Este destul de mult, avand in vedere ca stai intr-o tara unde salariul minim pe economie este de 1400 lei si ca e doar o pereche de adidasi.
Poti sa iti iei cu 200-300 lei o pereche buna si restul sa ii investesti in tine, sa iti iei niste carti de exemplu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

700 pe Nike, bani aruncati pe geam. De 5-700 poti sa iti iei ceva cu adevarat comod si facut cu cap, de-alde Salomon, de exemplu. Si niste stickere Nike de cusut/lipit pe pantaloni sau tricou...

| Werrich a răspuns:

Eu as merge la munte cu banii ăștia, ai amintiri frumoase.

Răspuns utilizator avertizat
| BloombergARZ a răspuns (pentru AlexDorinel):

Te asigur eu ca nu ii cumperi ca sa te simți mai bine cu tine. Este presiunea sociala. Daca era o moda și toți purtau opinci la 20 lei te asigur ca nu te mai simțeai bine cu tine in Nike de 700. Ai doua optiuni. Faci ca majoritatea, te lași ghidat de societate, de presiunea si de convențiile sociale si iti iei Nike-ii respectivi, dar cu prețul de a fi un om slab moral sau cel puțin comod, sau alegi sa fi stăpân pe propria-ti viata si sa nu iti pese de restul. Decizia e a ta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cea mai populara mincare de pe planeta e excrementul. Mii de miliarde de muste o degusta cu cea mai mare placere. Servim si noi? Faptul ca Nike folosesc toti cocalarii nu il face un brand care sa isi merite banii. Eu cand vad tantalai cu Bose in urechi ma cocosez de ris. Haha, tricouri Nike, la fel. Fruit of The Loom sau GILDAN nu suna asa de trendy, chiar daca sunt de 10 ori mai bune si de regula macar la jumatate de pret.
Ca o mica paranteza, Salomon a fost fondat in 1947. Nike 16 ani mai tirziu. Uite, o oferta excelenta, ca idee - https://www.emag.ro/......d/1468539/

| Andrei007007 a răspuns:

Ba baiatule, tu la anumite postari zici ca ai 16 ani, la altele ca ai 20, la altele ca ai 30, pana la urma ce varsta ai, parintii tai stiu ca tu postezi "rahaturi" pe aici si ca ai un cont unde avatarul este al Republicii Socialiste Romania? Eu iti dau report de vreo 2 luni incoace fara succes, oare administratorii site-ului astuia dorm sau ce fac? Copile, vezi ca indiferent daca ai cont fictiv ip-ul cu care tu te conectezi pe el poate fi identificat cu usurinta, nu zic si eu am cont fictiv cel putin "numele contului meu" contine cifre si nu am un avatar dar nu postez si raspund cu porcarii ca tine!

| MoonwalkPhenomenon a răspuns:

Sunt banii tai stransi. ia-ti ce vrei. Incaltamintea nu e o prostie. O sa te tina macar 2 ani de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| timidu89 a răspuns:

Daca erau bani de tigari merita, asa nu. Ia o pereche cu 180-200 lei la reducere mai bine. Sau doua si restul banilor pastreaza-i. Eu nu dau mai mult de 180-230 lei pe o pereche de papuci. Doar asa sa ai nevoie urgenta, merita sa dai 300-350 ca nu ai incotro. Dat fiind ca reduceri nu sunt tot timpul. Pe mine si o pereche de Lotto cu 150 m-au tinut ani de zile. Inca ii mai am dar ii port pe acasa.

| Mosotti a răspuns:

Daca iti place, da, merita sa dai pentru placerea ta oricat.

| Genevaaa a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Tu stii ce iti place si ce vrei sa iei.Eu am dat si 160$ pe pantofi sport, sau adidasi cum zic romanii, dar am avut o pereche din 2009 si pana in 2020 laughing i-am purtat pana sau rupt laughing. Deci daca vrei sa iei ceva ia de calitate, nu ceva care te tin pana la prima ploaie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

"acum 14 ore | AlexDorinel explică (pentru Vântulalb):
Nu stiu, eu vad din ce în ce mai mulți colegi și prieteni care au."

Sindromul de turma!
Oaia care copie si face ce fac si celelalte, copiind doar din invidie, fiindca au si ceilalti colegi.

De ce nu strangi banii sa faci ceva util cu ei?
Poate o tabara la anul, in vara.
Poate cumperi un ceas bun, sau pltesti meditaii la matematica...

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Baiete, invata banii ca te faci de ras in lume!
Milioanele au iesit din uz acum 10 ani.
Cine le mai are le pune pe foc, sa se incalzeasca cu ele, ca nu mai sunt bune de altceva.
Ai 16 ani, deci poti invata sa aduni niste sume, ori citesti cifrele scrise pe banii care-i ai in mana.

Răspuns utilizator avertizat
| MoonwalkPhenomenon a răspuns:

O pereche de adidasi la 50 de lei te tine o vara poate. Peste ceva timp arata rau si ii arunci si la anul cumperi altii iar. De asta mai bine investesti in niste incaltari ok. Aveam eu o pereche de ghete pe care am dat 250 de lei cand eram a 7-a (acum 6 ani) si au rezistat pana in ziua de azi. Si o sa le port in continuare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ceasurile de mii/zeci de mii de euro, scoase in serii limitate, sunt obiecte de colectie a caror valoare va creste in timp. Niste spanacuri de incaltari la suprapret, nu.