| DoriB20 a întrebat:

Mi-am comandat de pe net un glob de sticla personalizat care m-a costat 105 lei si azi mi-a sosit insa e foarte usor. Diametrul este de 10 cm iar el nu are mai mult de 50 gr.E chiar sticla?

9 răspunsuri:
| cezar003 a răspuns:

Exista mereu o explicatie
Este o sticla usoara facuta din petrol, sticla de sticla este mai scumpa in China
Eu as fi crezut ca plasticul acela este cristal, noroc ca eu nu cumpar online

| cezar003 a răspuns:

Nu te supara pe mine, sunt menit sa dau vesti proaste
I-mi pare rau, de banii aia luam 33 de beri cu tot cu sticla in Romania

| cezar003 a răspuns:

Un glob de sticla cu diametrul de 10 centimetri ar trebui sa cantareasca lejer peste 1kg
Serios

| cezar003 a răspuns:

Inca o chestie si cu asta am incheiat ...sti ca sticla nu se poate zgaria decat cu diamant sau videa?, ia vezi cu un cutit din fier sau inox din sertar cat de repede se zgarie

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru cezar003):

Este doar un GLOB, o sfera perimetrala, daca acet termen te ajuta cu ceva; un fel de covrig in jurul unei gauri.winking laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru cezar003):

Si cu electrocorindon si cu carbura de siliciu si cu oxid de magneziu si cu oxid de fier si cu multe alte substante cu duritate mai mare decat duritatea tipului de sticla; iar... pentru ornamente se foloseste, de regula, sticla de plumb care are cea mai mica duritate si se poate modela cu usurinta.winking tongue

| DoriB20 explică (pentru cezar003):

Mama are un glob cam la fel de mare despre care zice ca e de sticla si e foarte greu.Sa fie oare portelan?

| cezar003 a răspuns (pentru DoriB20):

Portelanul este o specie de ceramica chinezeasca (neglazurata) si alba daca nu este transparent nu inseamna neaparat ca-i porcelan
dar da si densitate(greutate/volum ) este asemanator cu sticla

| cezar003 a răspuns (pentru DoriB20):

Este alb si semitransparent sau de ce crezi ca ar fi porcelan?
porcelanul natural este o specie de ceramica inventat-a de chinezi si este o materie prima care se obtine relativ greu si nu este un material care se exporta chinezii faceai tot felul de impletituri si podoabe din porcelan eventual servicii de cafea si farfurii,dar sa faca un chinez o bila din porcelan, ma indoiesc