| cfrtobias a întrebat:

Motivul returului:
Am primit alt produs decat cel comandat.
Opțiunea de retur selectată:
Schimb cu același model pe eMAG- am pus ca o venit comanda gresita de la ei.
-Vreau schimb cu acelasi model
-Vreau schimb cu un produs diferit
-Vreau banii inapoi.
Trebuia pus " Vreau schimb cu un produs diferit" daca comanda e pentru acelasi produs, vreau ce am comandat ca o venit azi si o adus iar la fel. Cine o gresit, eu sau eMAG?

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Da-le telefon

| cfrtobias explică (pentru ziftode):

Pai am dat, da eu am gresit sau ei? trebuia sa pun Vreau schimb cu un produs diferit daca voiam tot ala pentru care am comandat sau cum am pus eu "Schimb cu același model"?

| ziftode a răspuns (pentru cfrtobias):

La telefon trebuie sa te asiguri, ca persoana cu, care vorbesti a inteles corect problema ta, si daca intelege gresit sa o corectezi

si intrebarea ta aici, am inteles citind printre randuri, ai dat direct citate din formular, sau ce ti-a spus aia, la telefon, in loc sa incepi cu problema ta:

"am comandat un produs si am primit altul"

atunci restul ar fi fost clare

daca la telefon in loc sa ii spui citatul meu de mai sus, i-ai spus direct ca vrei sa faci retur la un produs si sa il schimbi "cu acelasi model" aia se uita cas, dupa care te baga in ceata total (cei care raspund la telefon, nu numai ca fac scoala, nu numai ca au experienta, dar chiar sunt platiti sa bage in ceata clientul cand problema e cotoibila pentru ei, sau clientul bate campii)

eu lucrez in IT, m-am obisnuit ca necunoscatorii sa explice cu propriile lor cuvinte o problema tehnica, subliniez "sa explice", in loc sa imi dea detalii iar eu sa gasesc explicatia, si sunt chiar cazuri extreme:

clientul: nu imi merge internetul
operatorul: pana acum v-a mers
-da, ieri a mers foarte bine
-aveti infipt cablul de net
-da
-s-a aprins led-ul de la placa de retea
-nu, nu e aprins nici un led
-aveti calculatorul pornit
-nu
-pai, porniti calculatorul
-nu pot ca nu e curent in tot cartierul
angry angry angry angry angry

| cfrtobias explică (pentru ziftode):

Asa ceva cu curent si internet nu se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea se înțelege ce ai scris
dar cei de la eMAG de obice sunt serioși, eu făcusem sesizare la un produs de 90 lei că mi-au dat altceva și pierdeam vreo 50 lei, dar apoi m-au sunat și le-am zis că îl pastrez așa, nu mai stau să trimit pentru o sumă mică și totuși mi-au dat un voucher de 50 lei fără să-mi ceară măcar să dovedesc că adevărat deci te vor ajuta sigur.

| cfrtobias explică (pentru anonim_4396):

Eu la retur am pus Schimb cu același model si o adus tot ala trebuia sa scriu Vreau schimb cu un produs diferit am mentionat mai sus ca am scris ca o gresit comanda o adus altceva