| rem1x70 a întrebat:

Nu am gustat niciodată unt de arahide sau de alune (peanut butter) şi cheesy spread care nu ştiu cum se traduce exact. De unde aş putea să le cumpăr. Nu am văzut niciodată prin Mall-uri sau magazine. Mulțumesc

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Peanut Butter gasesti in Mega Image, Carrefour, Cora si, uneori, in Lidl.
Cheesy spread este branza topita tartinabila, gasesti in aproape orice magazin mai mare, fie la cutie, fi la baton (cele mai frecvente marci sunt Hochland si Milkana)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gasesti creme de branza si unt de arahide la absolut orice supermarket

| relian a răspuns:

Adica branza care se intinde pe felie de paine, cam asa s-ar traduce, asta inseamna ala spread.Restu ii zice peanut dar de fapt este facut din arahide nu din alune. Poate o fi si din alune.Sa iti placa trebuie sa te fi invatat de mic, asa cum unia folosesc unt, margarina de copii la fel se foloseste si asta.

| anonimg a răspuns:

Gasesti la Kaufland unt de arahide. Nu stai sa cauti, ci intrebi angajatii. Costa aproximativ 10 lei, si exista un 2 variante:
-pasta 100%
-crunchy( adica pasta cam 80% si restul sunt bucatele mici de arahide amestecate).
Are gust si dulce si sarat in acelasi timp, si este cam innecacios. De aceea trebuie sa ai ceva lichid la aceeasi masa (ex. lapte, iaurt).
Cheesy spread -habar n'am. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am luat acum vreo 2-3 săptămâni din Lidl. Avea 2 sortimente: extrafin (sau ceva de genu) și cu bucățele de arahide. Eu l-am luat pe cel cu bucățele de arahide și e o porcărie (probabil și celălalt sortiment la fel), în primul rând pentru că este SĂRAT și în contrast cu dulcele rezultă o porcărie, nici până acum n-am reușit să termin nici 1/2 din borcan. L-am luat la ofertă cu 6 lei. Preț întreg cca 12-14 lei. Are și la Carrefour și poate și în alte locuri. Posibil ca alte sortimente să nu fie sărate, și atunci ar putea să fie bune.

| DavidoffUser a răspuns:

Da, e sarat si dulce in acelasi timp, dar mie imi place cat de cat, nu ma omor dupa el cum ma omor dupa nutella, dar cateodata merge.