| Emma24dsxd a întrebat:

O parere despre Wish sau Aliexpress, cum se procedeaza? Sunt curioasa merita sa dai comanda? Sau alte siteuri de haine si chesti care sunt serioase?

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce doresti sa cumperi? Cumpara si tu din America, de la Macys de exemplu, sau magazine de genul asta.
De regula astia fac reduceri mai tot timpu.Gasesti haine si la 4 dolari,numa ce am fost azi pe acolo si erau tricouri, bine eu vorbesc d e barbati, ma uit la barbati,.dar la femei e si mai si, e jale cate haine au acolo, dar gasesti ieftine.

Chestia e ca romanii la vama te taxeaza, aia e naspa.haine gasesti ieftine si numa de firma, aici nu se vand chinazarii.
Am luat si eu asa pentru sora mea, pentru mama cateva chestii, darf de astea 7-10 dolari hai 15 laughing dar numa Polo Ralph Lauren, TH si etc.
Am luat lu sora mea si lu fiusau de 1300 $ laughing astia is nebuni, zici ca maninca hainele.
Ce arati tu Wish si alantu au, dar asa fara sa vezi, in poza toate par de zici wow, dar multe nu-s de calitate.

Daca cunosti prin america pe careva, pot aia sa iti cumpere si sa le trimita ieftin cu 2 dolari pe kg, ajunge direct la usa ta, fara sa treaca pe la vama deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am comandat o singură dată de pe aliexpress și a fost ultima data. Doua luni și jumătate am așteptat după un amărât de stop pentru bicicleta de 5 dolari care a fost trimis din china. Din China în România a făcut 5 zile. O luna și jumătate pachetul a stat la BSI București. Apoi numai cât s-a plimbat prin OP din România. Mai bine cumperi de pe site-uri din România. De pe aliexpress doar dacă nu ai nevoie urgent de produs.

| Emma24dsxd explică (pentru anonim_4396):

Mda m-am cam lamurit, chestia e ca sunt multe lucruri tari pe aceste siteuri sau asa pareau in poze, era tentatia mare, dar mai bine nu dau banii aiurea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Ideea este ca să fie magazinul serios. Contează mult câte rating-uri are, opiniile altor clienți. Ma sunt și țepari, mă refer la aliexpress. Alții sunt serioși, însă degeaba dacă în România te lovești de birocrație.

| nicu991 a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Recent am vazut pe Youtube o serie de clipuri ale unui american care si-a luat teapa cu o masina electrica ( Qiantu k50/ Super Deer) in valoare de peste 30.000 dolari in care vanzatorul respectiv activa pe aliexpress.

| frunzarescu a răspuns:

Cea mai buna varianta pentru a cumpara din china este fara discutie Aliexpress. Daca te grabesti cu comanda si vrei sa iti ajunga sigur, platesti curier rapid DHL (aproape cost ca la curierii de la noi din tara, max 10 Euro).
Eu comand din China de ani de zile si rar am avut probleme.
Am un cupon de reducere daca te intereseaza INMDL39C

| Smolbean a răspuns:

Hello. Eu mi-am de pe wish un hanorac, undeva la 60 lei. Mi-a ajuns acasă, cu curier în vreo 2 săptămâni, deși trebuia sa vina la posta.
De pe aliexpres mi-am coamdat o husa de iPhone, de vreo 15 lei. Nici în zi de azi nu a ajuns laughing
Asta se întâmplă prin 2019, cand nu erau adăugate taxe vamale suplimentare.

| daculliber a răspuns:

Pe Wish găsești chestii bune si ieftine dar nu uita de costul de transport. Unele sunt țepe dar decât să cumpăr „calitate germană" mai bine iau chinezesc original care trăieste la fel de mult la un sfert din pret. Si nu mă doare capul dacă-l stric.

| idkkkkkk a răspuns:

Shein e destul de bun

| Araben a răspuns:

Majoritatea sunt fake uri