| WoKy a întrebat:

Pot plati cu un card Sprakasse pe Emag?
Funda.
Sper sa n-o mai stergeti si p-asta, dragi "admini".

1 răspuns:
| Ironwin a răspuns:

Da, atata timp cat ai bani in cont happy. Nu fi suparat pe admini pentru intrebarea cealalta (nu stiu ce continea) nu au sters-o ei, vezi tu pe TPU daca comunitatea nu este de acord cu o intrebare sau raspuns si se raporteaza acest lucru, atunci intrebarea sau raspunsul dispar automat de site.
Uite din regulament :
12. Ce presupune o raportare?
Atât întrebările cât şi răspunsurile pot fi raportate. Am creat această funcţie pentru a limita postările de pe site care sunt neconforme cu scopul lui şi pentru a asigura un climat plăcut pentru toata lumea pe TPU;
Chiar dacă doar seniorii au dreptul de a raporta, şi juniorii ne pot trimite pe contact@tpu.ro link-urile către postările care încalcă regulamentul. Acestea vor fi respinse de noi, însă, dacă membrii comunitaţii TPU le văd înaintea noastră, ei le pot raporta pentru a ni le aduce la cunoştinţă. Mai multe raportari ale aceleiaşi postări vor duce la respingerea automată a postării respective;

Prin întrebari neconforme ne referim la:
- întrebări triviale sau care nu pot avea un răspuns obiectiv (Ex: "Cum mă simt astăzi?"; "Vara sau Iarna?"; "Ce faceţi?" etc);
- întrebări care au conţinut obscen sau injurios (includem aici întrebările prin care alţi utilizatori sunt jigniţi, persiflati, etc);
- întrebări care conţin informaţii ce aduc atingere dreptului la viaţa privată a utilizatorilor TPU.ro sau a terţelor persoane;
- postări care nu sunt întrebări (de exemplu "uite o melodie faină!");
- întrebări care instigă la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substanţe interzise, furt etc);
- întrebări care nu sunt formulate ţinând cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc" etc);
- întrebări care nu corespund specificului site-ului sau sunt o forma de spam/ publicitate nesolicitată;
- întrebări prin intermediul cărora anumiţi utilizatori urmăresc să îşi rezolve temele pentru acasă (de pilda "vreau şi eu un referat", "cum se rezolvă exerciţiul?" sau "comentaţi-mi şi mie strofa asta..."). Motivele pentru care nu acceptăm astfel de postări le-am enuntat aici;
- întrebările care conţin linkuri de pe diferite site-uri care promovează sau încurajează pirateria.

Prin răspunsuri neconforme ne referim la:
- postări triviale sau care nu oferă informaţie relevantă celui care întreabă (de exemplu, răspunsuri incomplete sau ca "nu stiu");
- postări injurioase sau care au conţinut obscen;
- postări care conţin informaţii ce aduc atingere dreptului la viaţa privată a utilizatorilor TPU.ro sau a terţelor persoane;
- postări care nu sunt formulate ţinând cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc" etc);
- postări care instigă la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substanţe interzise, furt etc);
- postări care încalcă drepturile de autor, oferind informaţie preluată din alte surse, fără precizarea acestor surse;
- postări care constituie forme de spam sau promovare neautorizată şi abuzivă (includem aici şi postările de tipul "daţi-mi un vot aici");
- răspunsurile care conţin linkuri de pe diferite site-uri care promovează sau încurajeaza pirateria.
13. În ce condiţii raportările pot duce la respingerea unei postări?
- Dacă postarea (întrebare sau răspuns) este în stadiul în care este vizibilă numai pentru cei logaţi, este necesar ca un singur utilizator cu minimum 5.000 de puncte (echivalentul a 100 de răspunsuri postate pe site) să o raporteze şi ea va fi respinsă. De asemenea, dacă postarea este raportată de mai mulţi utilizatori ale căror punctaje cumulate însumează 5.000 de puncte, ea va fi respinsă.
- Dacă postarea este în stadiul în care este vizibilă pentru toata lumea (atât utilizatori logaţi, cât şi nelogaţi), este necesar ca cel puţin doi utilizatori care să aibă fiecare minimum 5.000 de puncte să o raporteze pentru ca postarea să fie respinsă de pe site. Dacă mai mulţi utilizatori care au punctaje cumulate de 10.000 de puncte raportează acea postare, ea va fi respinsă.