| Cucos_Casian_2000 a întrebat:

Pot sa am incredere in ali expres cat mai multe argumente

Răspuns Câştigător
| hunea a răspuns:

Buna.Aliexpress este o platforma online unde mai multe magazine isi vand marfa.Platforma e ok. Daca vrei sa cumperi de la ei trebuie sa fii atent la feedbak-uri.(poze, comentarii etc.). Trebuie sa tii cont ca pachetele vin la posta vamala si nu la cea de cartier(exceptie se mai face in perioadele aglomerate cum ar fi de Pste sau Craciun, dar nu e o regula si doar la pachete de pana in 10 euro).SE intampla uneori ca vanzatorul sa iti treaca suma mai mica pe colet, dar daca vamesului i se pare ca acel produs face mai multi bani te poate pune sa aduci dovada platii.Plata se face cu cardul.Comanda vine destul de greu, chiar si o luna de zile, uneori chiar mai mult.....pfaii mai sunt multe de spus, iti recomand sa intrii pe grupul de pe Facebook "totul despre Aliexpress". acolo gasesti si intermediari care pot cumpara pentru tine cu un mic comision, dar si ORICE fel de informatie cu privire la site.Bafta

6 răspunsuri:
| AnOnImMCG a răspuns:

Incredere poti sa ai. Am comandat de multe ori. Te sfatuiesc sa nu comanzi lucruri care in magazin ar fi scumpe. Si inca un dezavantaj ar fi transportul. De exemplu am comandat o bratara pe 27 Decembrie, si mi-a venit de Paste. Sper ca am fost de folos

| Perversul69 a răspuns:

E ok atat timp cat comanzi de la cine trebuie. Daca vrei sa cumperi un produs, ia-l de la vanzatorul cu cele mai multe comenzi si cu cel mai bun rating, nu o sa iti para rau. Pachetul v-a ajunge. Probleme pot aparea doar cu posta interna, acolo deja nici ei, nici eu nu te putem ajuta. Eu deja de un an jumate utilizez regulat Ali, si nu regret. Succes!

| DennisW a răspuns:

Multa incredere. Am luat o singura data teapa, (pe jumatate), o tableta care era la 122 de dolari (cam ieftina, intr-adevar) si nu a fost ce ar fi trebuit sa fie. DIn pacate mi-am dat seama prea tarziu si n-am mai putut deschide disputa cu vanzatorul. Am luat teapa pe jumatate pentru ca tableta functioneaza foarte bine, doar ca nu are caracteristicile cerute.
Telefonul actual (Xiaomi Redmi Note 2) e luat acum doi ani si jumatate de pe ali. Merge perfect si acum.
Proiector LED luat tot de pe ali, impecabil.
Asa ca ai incredere.

| Cucos_Casian_2000 explică (pentru DennisW):

Mersi

| relian a răspuns:

Poti avea incredere in oricine atat timp cat platesti ce cumperi prin paypal laughing vorbesc f serios.Singuru care iti poate garanta free tepe este paypal.Restu e treaba ta te descurci.Deci acolo unde vei intalni paypal fii sigur ca treaba este buna.Cine nu accepta plata prin paypal mai ales online treaba scartie laughing. Daca tu cumperi de oriunde si platesti prin paypal aia iti garateaza ce cumperi, daca produsu nu ajunge la tine paypal iti da banii back.Euam luat o singura data de la astia dara prin paypal, nici o problema.Cine lucreaza cu paypal is oameni seriosi.Mai bun argument ca asta nu vad altu.Ali expres si amazo si ebay is doara platforme unde lumea cumpara vinde, ceva gen cum e o piata sau magazin, alea is doara locuri, locuri care apartin altcuiva decat vanzatoru.Chestia este ca acel loc percepe ceva taxe si daca vrea sa faca bani trebuie sa caute modalitati prin care sa atraga clientii, ca urmare aceste platforme gen ali amazon sau ebay si printre cele mai seriose. Dara cel mai srios si cea mai tare platforma de asta este ebay, apoi cred ca vine amazon si alii, dupa restul lumii adica potopu laughing. Oricum este bine sa retii chestia cu paypal, unde vezi c a aia accepta plata prin paypal acolo poti cumpara fara absolut nici o problema.Nu stau aici sa explic de ce ca e mult de scris.