| timidu89 a întrebat:

Poți sa comanzi mâncare prin aplicație glovo sa zicem și din spital? Ma gândesc ca nu prea se rentează, dacă e distanta mare și oricum nu o poate aduce și la ușa. Eu nu pot sa cobor după ea. Impozitul dat de guvern iarăși, cred ca nu are rost sa ma complic. Nu am mai comandat, nu știu detalii...

13 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Sigur că poți comanda mâncare, de pe orice aplicație de mâncare ( exemplu glovo ), dacă restaurantul e la o distanță mai mare, de spital are un preț fix de livrare pe care tu îl vei plăti. Nu vei plăti mai mult livrarea, îți este afișat acolo prețul. Plătesti mai mult doar ce comanzi, depinde de ce... Curierul, poate veni până la ce etaj dorești, doar că trebuie să specifici. Acolo, ori plătesti ci cardul, ori îi spui unei asistente că trebuie să îți vina curierul cu mâncarea, iar ea ți o va aduce. Poți plăti Cash sau card. Nu prea are legătură cu impozitul...

| timidu89 explică (pentru Anonimul151):

Glovo nu e bun, am văzut recenzii jalnice.

| Cksihja a răspuns:

Au fost cazuri în care oamenii au consumat prostii și și-au prelungit șederea în spital. Acum din câte știu nu se mai permite cu mâncare din exterior căci uneori mâncarea poate conține germeni: știi și tu cum sunt restaurantele în România iar oamenii din spital sunt bolnavi deci pot face complicații și tu spui că ai o condiție precară.

| timidu89 explică (pentru Cksihja):

Nu am impus regim. Nu pot merge ca am probele la un picior. Frate, au mâncare în spital de nici câinele și pisicile mele nu o mananca. Ce mâncare e aia fără gust sau condimente? Eu asa ceva nu pot sa mănânc.

| Cksihja a răspuns (pentru timidu89):

Cum poți să fii mai mofturos decât o pisică, cum crezi că au ajuns oamenii așa deștepți, cu mâncare bună? De ce crezi că suntem omnivori, de ce crezi că unii oameni mănâncă viermi și alte gângănii? Uită-te la balenă mănâncă mâncare bună și e grasă noi mâncăm mâncare proastă și suntem deștepți.

| timidu89 explică (pentru Cksihja):

Tu bine vorbești, nu ești în locul meu. Ești acasă mănânci mâncare bună, te relaxezi. E ușor sa ne dam cu părerea. Eu sunt cum vreau, știu ce pot manca și ce nu. Tu nu ai rezista în starea mea o săptămână. Asa ca scutește-mă. Aici toți le știu pe toate.

| Cksihja a răspuns (pentru timidu89):

De ce crezi că primești mâncare proastă? ca să vrei să te faci bine cât mai repede căci credința face minuni.
Când mai mănânci mâncare din spital gândește că mănânci ce mănânc eu, credința face minuni, mari minuni, trebuie doar să crezi.

| timidu89 explică (pentru Cksihja):

Minunile nu exista, eu sunt diferit. Mi-a spus cineva sa nu mai spun problemele mele la nimeni. Nu întru în detalii, nu ma ajuta cu nimic oricum. I-am mai spus cuiva și de atunci nici nu m-o mai băgat în seama.

| Cksihja a răspuns (pentru timidu89):

Tu știi câți oameni se roagă lui Dumnezeu pentru tot felul de lucruri și dau mită pe la preoți pe la moașe. Sunt mai mari șanse să câștigi la loto decât să ajungi așa în Rai. Toate aceste lucruri în sine nu au nicio putere reală dar noi oamenii avem o putere reală. Noi putem face minuni și oricât de neînsemnate ar părea ele, pot aduce un zâmbet pe fața cuiva. Putea fi mai rău și să primește viermi și cine știe. Nu este o mâncare condimentată și nu are gust deci bucură-te că nu e o mâncare scârboasă cu cine știe ce gust oribil. În plus ești bolnav iar bolnavii nu prea simt gustul.

| Myname1233 a răspuns:

Daca intri pe aplicatia glovo, iti arata restaurantele disponibile din zona ta, si poti sa comanzi sa iti aduca (cred) intrebarea ar fi, ai pe cineva care sa se duca dupa comanda? Incearca sa ceri ajutorul cuiva

| timidu89 explică (pentru Myname1233):

Nu am pe nimeni aici.

| Cris10638 a răspuns:

Întreabă infirmierele/asistentele.
Daca e voie cu mâncare adusa din exterior și ești drăguț cu infirmierele, îți aduc ele mâncarea sus.
De când este Covid, nu prea lasă mâncare adusa. Depinde de regulile spitalului.

| timidu89 explică (pentru Cris10638):

Vizite am voie, dar nu are cine sa îmi aducă. Oricum de nu sunt șanse sa plec săptămâna asta, o sa vina mama cumva ca să îmi cumpere mâncare. Sunt slab... grav de tot. Nu au fost locuri libere ca rămânea cu mine. Pe când se eliberase ea a plecat acasă. Și nici nu vad șanse bune sa ma externeze, încă nu știu ce am. E iadul as zice în spitalul asta. Pantaloni ce stăteau pe mine fără curea, acum numai cu cureaua bine strânsă.