| RavenAdk a întrebat:

Sal, am o chitara harley benton si daca ar fi s.o vand pe olx cum procedez si cum imi primesc banii, dar de preferat, s.o trimit prin posta normal, cat mi.ar lua, chitara e destul de grea.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

De când a apărut serviciul "Livrare cu verficare" oamenii îl folosesc mai des; astfel ei au posibilitatea să deschidă coletul si timp de 5 minute pot sa verifice produsul in prezenta curierului. Iar dacă nu le place pot să nu îl cumpere. Posta romana nu are acest serviciu. Prin posta romana oamenii au primit cartofi în loc de telefoane mobile; chiar și prin curier se poate asta, dar nu si prin serviciul de mai sus. Bine este sa o vinzi in localitatea ta ca să poată fi văzută.
Daca o vinzi prin posta romana trebuie să o ambalezi corespunzător in cutie sau măcar ramă din lemn. Altfel poate să ajungă distrusă la destinație, chiar daca scrii pe ea fragil. Eu am trimis prin posta romana un vas de sticla destul de gros, din acela care poti sa coci la cuptor, si din 2 bucăți una a ajuns spartă.
Pe site-ul postei romane găsești un calculator de greutate.