| George3313 a întrebat:

Salit TPU! Am doar o singura teama de a cumpara de la amanet. Nu stiu care e faza cu el dar am auzit ca multe produse ar fi furate. Ok, insa daca primesc de la amanet factura si garantie, ceea ce se intampla in cazul meu deoarece as vrea sa cumpar un electrocasnic. Vreau sa aud si sfaturile voastre.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu văd de ce să ai probleme. Până la urmă n-ai de unde să știi dacă e sau nu furat. Cei de la amanet sunt responsabili cu întocmirea contractelor, și desigur cu punerea la vânzare a produsului.

Vinovat nu e cel care cumpără din amanet, vinovat e cel care dă produsul la amanet. Și prejudiciul persoanei furate, trebuie plătit de către hoț, nu de către tine. Sincer, nu am auzit de cazuri mai complexe, de asta nici nu bag mâna în foc. Oricum, legea e de partea ta.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine mai strangi bani si cumperi ceva nou din magazin.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea este asa: un obiect furat daca tu l-ai luat cu acte legale esti cumparator de buna credinta si nu ti se intampla nimic. Banii dati ii vei primi (e adevarat in urma unor lungi procese) de la magazin. De aia Iohannis ar trebui sa aiba dosar penal: el a luat casa prin fals si uz de fals si n-a fost cumparator de buna credinta si asa a pierdut in instanta. Doar ca la noi legea este doar pentru unii, la noi.

| George3313 explică (pentru Salontanul):

Daca amanetul sustine ca nu este furat... plus sa fim seriosi, primesc factura si garantie

| Salontanul a răspuns (pentru George3313):

Pai si eu ce am spus? Nu tot aia? Inca eu ti-am explicat ca tu esti cumparator de buna credinta si n-ai ce sa pierzi!

| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, daca ai nesansa ca produsul ala sa fie de furat si se ajunge la tine, tu ramai fara el si cu buzele umflate, ca produsul nu-ti apartine, chiar daca l-ai platit.
Si casa de amanet este afectata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, nu te încălzește cu nimic dacă ar fi sau nu furat. L-ai achiziționat de la amanet, ți se emite chitanță, deci îți aparține.

Sunt tineri care își mai duc ce au prin casă, fără acordul părinților la amanet. Dacă l-au băgat în amanet, acolo rămâne laughing

Cumpără liniștit!winking

| George3313 explică (pentru anonim_4396):

Pai si altii de ce spun ca tot am sansa de a avea probleme sad?

| George3313 explică (pentru anonim_4396):

Deci imi poate lua obiectul inapoi sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru George3313):

Nu. Nu poate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru George3313):

Nu văd de ce să ai probleme. Până la urmă n-ai de unde să știi dacă e sau nu furat. Cei de la amanet sunt responsabili cu întocmirea contractelor, și desigur cu punerea la vânzare a produsului.

Vinovat nu e cel care cumpără din amanet, vinovat e cel care dă produsul la amanet. Și prejudiciul persoanei furate, trebuie plătit de către hoț, nu de către tine. Sincer, nu am auzit de cazuri mai complexe, de asta nici nu bag mâna în foc. Oricum, legea e de partea ta.

| Pati2500c a răspuns:

E ok sa iei de la amanet, multi fac asta, chiar merita parerea mea