| BroascaCuElice a întrebat:

Salut, acum 10 zile am comandat un produs de pe AliExpress, totusi produsul respectiv inca imi apare in sectiunea de "to be shipped", cu toate astea chinezul insista ca l-ar fi trimis deja doar ca n-a primit numarul de tracking de la curier, ceea ce mi se pare imposibil, cumparand de multe ori de acolo n-am mai intampinat aceasta problema. Vi s-a intamplat asa ceva vreodata celor care ati cumparat de acolo sau efectiv minte chinezu?

4 răspunsuri:
| BroascaCuElice explică:

*Un produs*

| gratargratar a răspuns:

Se mai intampla, mai ales daca produsul are valoare mica. Companiile de shipping pot ignora updatarea statutului anumitor produse.
De obicei, astia de pe aliexpress sunt oameni seriosi. In cazul in care nu primesti produsul, poti cere refund. Multa lume primeste refund.
Nici mie nu mi s-a updatat mereu shipping information, si cu toate acestea am primit produsele de fiecare data.

Ar trebui sa astepti o luna ca sa primesti produsul. Sunt putine cazurile cand ajung mai repede.

| BroascaCuElice explică (pentru gratargratar):

E o comanda de aproximativ 8 euro, i-am dat mesaj vanzatorului dupa 6 zile de la comanda, prima data mi-a zis ca o sa-mi trimita comanda iar dupa cateva minute a intors-o spunand ca de fapt a trimis-o dar Inca nu a primit numarul de tracking.
De asta am intrebat aici, comandand deja de peste 11 ori de pe AliExpress n-am intampinat niciodata problema asta, avand comandate si produse de 1/2 euro care au ajuns in 2 saptamani, dar si produse mai scumpe care au ajuns in 70/80 de zile

| gratargratar a răspuns (pentru BroascaCuElice):

N-ai ce face decat sa astepti. Pana trece termenul legal de livrare, n-ai dreptul sa ceri refund. Dupa aceea, poti discuta…