| Musca88 a întrebat:

Salut, acum o luna si ceva am cumparat un laptop Asus de la altex si am observat cand ma jucam minecraft ca laptopul nu are placa video nVIDIA mx330, aparea Intel UHD graphics. Are doar procesorul, m-am uitat si in System si da, doar procesorul are. Credeti ca mai pot returna laptopul? Sau am luat teapa deja. Voi ati patit asta?

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ai instalat driver-ul corect? laughing Ai dat click dreapta sa vezi cu ce dispozitiv grafic sa rulezi jocul? Ai GeForce experience pe el? Sau te bazezi ca le-a luat Windows singur si probabil nu e cazul?

| zilog a răspuns (pentru Wr3nch):

Cea mai simplă soluție ca să vezi dacă este de la drivere este sa faci un dvd sau un stick bootabil cu ubuntu pentru ca la ubuntu nu trebuie absolut niciodata să instalezi nici un driver pentru ca la ubuntu acesta mai nou chiar daca nu ar avea un driver care sunt sansele extraordinar de mici sa nu il aiba
și-l ia singur de pe internet
si poti pastra acel dvd bootabil cu ubuntu pentru ca daca vei mai avea in viata intrebari sau ne lamuriri poti sa il folosesti
de exemplu daca vrei sa afli repede repede daca o imprimata functioneaza sau nu fara sa te chinui sa iti vina sa vomiti la instalarea de drivere complicate zile intregi
sau orice alt device un cuter ploter un cand orice vrei tu de pe lumea asta la ubuntu lucrurile sunt extraodinar de simple fara sa stii nimic tu trebuie sa fii doar de acord si isi ia singur de pe internet driverele la orice ai baga in calculatorul respectiv
o placa video o placa de sunet orice vrei sa testezi merge repede si extraorinar de bine cu ubuntu si nici macar nu trebuie neaparat sa il instalezi pe hadd pentru ca marge sa il rulezi asa de o proba direct de pe usb stick sau de pe dvd
si afli epede cand ai o problema de exemplu nu iti mere sunetul daca problema este de la windows sau de la placa de baza
daca s-a ars ceva sau chiar nu aveai driverele bune corectfe setate corect
la ubuntu nu trebuie sa instalezi tu cipseturi sau tot felul de alte prostii drivere pentru memory card reader sau drivere pentru scaner sau drivere pentru ceva
ubuntu in 9999999% din cazuri le detecteaza corect si gata merge singur fara sa iti mai ceara sa le ia de pe internet.
sau daca nu iti merge wireless-ul si nu intelegi de ce pentru ca asta se mai intampla pe la windows se bulibasesc driverele sau nu instalezi corect sau nu esti atent sau te virusezi
LA UBUNTU NU EXISTA VIRUSI sau sa te puna pe tine sa setezi configurezi ceva
merge din prima fara sa muncesti absolut nimic
si mai nou pe ubuntu daca iti place merg si programe facute pentru windos dar asta este o alta poveste

| Wr3nch a răspuns (pentru zilog):

Imi pare rau dar Nvidia si Linux is certati de mult si nu prea is drivere compatibilelaughing Deci nu are ce detectalaughing

| Musca88 explică (pentru Wr3nch):

Ce linux, am windows, din cate am inteles aia de la altex mi-au bagat windowsul si cred ca si driverele cu cateva programe, sper ca e de la driver, nu stiu.

| Wr3nch a răspuns (pentru Musca88):

Nu ti-au pus driver-ul probabil. Lasa link cu modelul de la laptop si te ajut daca vrei.

| Musca88 explică (pentru Wr3nch):

Lasa, am gasit gpu-ul in dxdiag, eu ma uitam ca prostu la system si gasesam doar aia de la cpu, o am.

| Wr3nch a răspuns (pentru Musca88):

laughing De asta am zis de driverehappy

| zilog a răspuns (pentru Musca88):

Verifică cheama pe cineva care se pricepe la calculatoare trebuie sa fie cineva in blocul tau
exista si programe care iti spun daca ai driverele
astra32
everest
adelaida
https://www.aida64.com/downloads

| zilog a răspuns (pentru Wr3nch):

Te-as injura dar nu ma cobor la nivelul tau
ai incercat tu ultima versiune de ubuntu si nu ti-a bagat drivere pentru NVIDIA!?

| Frank51 a răspuns:

Mai noi se folosesc ambele placi video, cea integrata pentru task-uri simple si cea dedicata in gaming, daca nu iti apare in dxdiag atunci trebuie sa instalezi driver-ul placi dedicate.

| zilog a răspuns:

Depinde ce ti-au scris pe Hârtii ce ai semnat! Cum se face că ai uitat ce ai semnat!? Eu o să îmi fac magazin cu preturi mici si o să ii pun pe oameni să semeneze că sunt de acord să își doneze ficatul rinichii inima ochii plamânii dacă nu citesc ce semnează bafta lor!

MARGI LA COP comitetul oamenilor prosti
OPC da si tu ceva la un inspector de acolo gen 200 lei sa tina cu tine spune ca ai fost sub influenta drogurilor si ca nu stiai sa citesti cand ai semnat daca in contract scrie exact ce ti-au dat.

DAR DACA SUNT DISCORDANȚE între ceea ce ți-au dat si ceea ce trebuiau să îți dea mergi la POLIȚIE Nu la tribunal pentru că poliția o sa faca toate demersurile!
Daca l-ai cumpărat pe firma ai incurcat-o pentru ca protecția consumatorului si poliția protejeaza doar persoanele fizice particulare oameni obișnuiți

Si in cazul asta ori te lipsesti si inveti sa citesti pe viitor ce semnezi la predarea primirea marfii!

Ori risti 6000 lei si îți dau eu un avocat bunișor care exista șanse de 60 %... 70 % să îți obțină banii inapoi pe laptop + taxele pentru judecata + onorariul lui
pentru că au și ei avocații lor la care plătresc un abonament lunar și ăia ca să arate pentru ce primesc în fiecare luna o sumă de bani
poate o să ii apuce să muncescă să dovedească stăpânului lor pentru ce le dă să mănânce
și atunci când se bat orgiliile e posibil sa pierzi cu dreptatea in mână
Binicul meu spunea :" Unde e putere nu e nevoie de dreptate!"

| eamrle a răspuns:

Se poate doar daca ei au in termenii lor asa optiune. Daca vrei sa te joci pe laptop trebuie sa alegi un laptop de gaming, sau se poate unul mai performant cu placa video integrata, atunci nu ai treaba... poti sa ai 45-60fps in gta 5, poti chiar sa iai unul in rate scump si performant cu un procesor(AMD Ryzen 7 4800u) daca sunt finante.