| mafiot1 a întrebat:

Salut.Am card de debit de la BCR neactivat si ca sa il activez imi spune sa fac prima data o tranzactie cu cod pin sau pot activa printr-o tranzactie la ATM.Da ca bag cardul in ATM si bag pinul si dau Extras de cont se activeaza cardul automat fara a ma mai duce la un magazin si sa cumpar ceva?

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Il bagi in ATM, bagi pin-ul si o sa se activeze. Nu e nevoie sa faci vreo tranzactie la ATM.

Daca doresti sa faci o tranzactie la un magazin de exemplu, nu o sa mearga sa il folosesti contactless prima oara, e necesar sa introduci codul PIN iar a doua tranzactie o poti face contactless.

Răspuns utilizator avertizat
| Intruder19 a răspuns (pentru mafiot1):

Dupa ce l-ai activat la ATM, poti plati contactless, nu mai trebuie sa bagi pin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E suficient sa îl bagi în ATM și sa bagi pinul