| stefi1969 a întrebat:

Am cumparat un produs de pe maniamall.ro si am platit cu cardul. Curierul mi-a comunicat ca el asa a primit coletul ca trebuie sa achit pretul. Am platit curierului si apoi am observat si banca a virat banii cu o zi inainte sa vina curierul la mine. Am trimis un mail la maniamall.ro dar de trei zile nici un raspuns nu primesc. Asa am platit de doua ori. Cum pot sa-mi recuperez banii?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

O sa mai dureze pana o sa primesti banii inapoi. Bine ar fi sa suni la telefon si sa le spui. Daca timp de 15 zile nu-ti returneaza banii, fa plangere la protectia consumatorului din judetul in care are sediul firma. Daca nu primesti raspuns de la protectia consumatorului, ultima cale este actiunea in judecata la judecatoria unde este arondata localitatea ta de domiciliu, cum prevede art.10, alin.3 din Legea nr. 554/2004 si C.Pr.Cv., art.113, alin.(1) pct.8.

1 răspuns:
| nicu991 a răspuns:

Nu-i de vină site-ul că tu ai platit online produsul si curierul ți-a facut schema dacă te-a vazut credul și-ai pus botu' la vrajeala lui.
Dacă eu cu site, primesc banii online, plasez produsul la curier el este responsabil strict de livrarea acelui produs, fara sa incaseze nimic de la client.