| GandesteRapid a întrebat:

Am o intrebare. Am cumparat un iphone 6s (nou nout) cu 200 de lei fara incarcator.El este blocat.
Ce ar trebui sa fac, pentru a-l putea folosi la maximul lui potential?
Nu vreau sa-i produc daune pentru ca il voi vinde cu vreo 800 de lei si oamenii tin sa fie neverlocked (care apropo nu stiu ce inseamna.)
Nu am cunostinte in domeniu, ce ar trebui sa fac?
Dau funda multumesc

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing ai luat tapa, credeai ca bata faci si tu ceva bani, numa ca ai pierdut si aia 2 sute de care spui ca ai dat pe el laughing
Cum omule sa te apuci sa cumperi ceva, fara sa ai macar habar de nimic legat de telefoane?
Telefonu ala daca n-a fost platit pui cruce picepi? Il arunci sau il vinzi de piese, asta daca arata cum spui f bine, dai cuiva care are ecranu crapat, care are rama sau ceva butoane stricate.In rest e gunoi laughing ai luat tapa.
Ce poti sa faci? Sa il vinzi poate cu 100 de lei unora care repara, asta daca iti da aia 100 pe el.
Auzi la tine la maximu potential laughing pai daca e lock, daca mai are si icloud, daca mai are si ce dracu mai au astea find iphone si daca nici n-a fost platit, pfff pai tu crezi ca ala care tea pacalit pe tine era prost? Asta e vinde cuiva pentru ecran poate iti da cineva pe el ceva.

| Frank51 a răspuns:

Poti sa definesti te rog "nou nout dar blocat"?

| GandesteRapid explică (pentru Frank51):

Arata impecabile

| GandesteRapid explică (pentru Frank51):

Arata ff bine dar are parola

| xerxes1 a răspuns:

Adica este furat.

| RobertMoon a răspuns:

Daca are parola asta înseamnă că e un telefon furat, iar proprietarul l-a blocat, singura soluție este să îi schimbi placa de baza care costă și aia ceva, credeai că faci profit, dar ai luat țeapă cu un telefon furat. Îți recomand să îi descarci bateria complet și să nu îl mai deschizi până nu scapi de el sau îi schimbi placa de baza, proropetarul de drept poate intra pe calculator, iar în maxim 5 minute îți poate găsi locația și să vina cu poliția, am pățit asta acum câțiva ani cu un iPhone, mi-a fost furat în autobuz, iar apoi m-am dus cu tableta la poliție și am găsit singur locația telefonului, pusese un puști mana pe el, bineînțeles că mi-a aruncat cartela și a pus.o pe a lui, dar degeaba...așa mi-am restituit telefonul, îți zic sa-i scoți placa de baza sau să îl descarci complet.

| RobertMoon a răspuns:

Se vede că nu știi nimic despre iCloud și ești copil, daca eram eu proprietarul te băteam până ajungeau la maximul potențial al creierului sa nu mai cumperi telefoane furate.

| iwefgOficiall a răspuns:

Daca este blocat este an icloud si fara parola nu ai ce sa faci cu el.
Doar sa te duci la un service sa til decodeze costa cam 100 de lei cred eu.

| HeadGeneral a răspuns:

Cauta pe net