| DeeyuAndrei a întrebat:

Am o întrebare, cum funcționează treaba cu Olx, livrare prin Poșta Română? Îți primești coletul, și îi dai banii în plic doamnei de la casierie? Și dacă da, ce trebuie să scriu pe plic?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

îi dai doamnei banii la vedere nu în plic și nu scrii nimic doar că ai primit pachetul

| Violleta2022 a răspuns:

NU te sfatuiesc sa cumperi nimic de pe olx prin posta! 90% din cei care cumpara de pe olx prin posta, adica primeste pachetul fara sa vada ce a acumparat, au supriza sa fie telefoane vecjhi sau gunoaie.
Nu te sfatuiesc sa cumeri nimic daca nu te poti inltanii cu vanzatorul sa primesti perosnal in mana, ceea ce vrei sa cumperi. Miid e persoane pacalite de smecheri si tigani, care pretind sa vanda telefaone noi foarte ieftine si alte produse.
Niciodata sa nu cumperi ceva ce nu vezi, mai ales daca nu este magazin online legal.
Iar olx nu este magazin, este uns ite unde fiecare persoana anunta ca vinde ce are chef, punand poze din reviste si vanzand ciurucuri.

| sierra1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Exagerezi și descurajezi fata/băiatul
"90% din cei care cumpara de pe olx"... sunt multumiti

| NLS a răspuns:

Da, daca nu vine factorul postal la tine la usa cu pachetul (in zona noastra vine), mergi la posta cand primesti avizul de ridicare, primesti coletul, si platesti contravaloarea, in numerar sau de pe un card de salariu (eu am platit mai mult cu cardul decat cu numerar).

NU se inmaneaza banii in plic, NU esti la o nunta.

AnaMaria are partial dreptate.
Pe OLX ai multe sanse sa primesti tepe.
Ai grija cum alegi vanzatorul, cere poze suplimentare cu produsul.
Oricum control total nu ai, poate fi defect sau in prag de defectare. Dar macar sa il primesti in stare vizuala buna.

Tot ce am cumparat pentru mine (mai exact pentru tatal meu) a fost super ok. (placa video GTX 650-Constanta, sursa Corsair 550W-Cluj, monitor 19-Iasi, un Huawei low-entry NOU - Buc, si un Lenovo K6 - Deva).

Insa m-a pus naiba sa ajut o vecina nevoiasa sa isi cumpere un telefon, am facut eu comanda pentru ea, ea doar l-a ridicat, si a luat teapa vietii (e in stare buna, dar bateria nu tine mai mult de o ora, uneori se aude foarte slab, se incalzeste excesiv).

| gheorghe699 a răspuns (pentru Violleta2022):

Gresesti,nu este adevarat,am cumparat de pe olx,de la capota de masina pana la telefon,nu este vorba de "ciurucuri"cum spui, este exact produsul vazut pe olx, mai ales ca exista si functia livrare cu verificare, nu iti comvine nu-l ridici, si vanzatorul suporta taxele de curierat dus -intors.

| Violleta2022 a răspuns (pentru gheorghe699):

Sunt aici pe forum, atat de multe postari cu cei care au luat teapa, cumparand telefoane care pareau noi sau foarte bune, pe jumatate de pret din valoarea lor si cand au primit marfa erau niste vechituri.
Altii care nu au primit ce au cumparat... samd
Nu gresesc, ca pana nu ti se intampla tie, nu vei crede, dar uite ca multora li se intampla.
Ma repet, teapa nu se trage la ce cumperi fata in fata cu vanzatorul, ci la ce cumperi prin posta, cand iti trimite vanzatorul marfa. Si bineinteles ca mai sunt printre ei si oameni cinstiti, dar tot nu-i bine sa risti.