| Chos3nOne a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu un anumit laptop.As vrea sa cumpar un Asus rog gl552jx dar vad ca in descriere sau titlu, nu apare sistemul de operare.De exemplu, la alte laptopuri(marea majoritate) scrie in titlu gen linux free dos sau Windows 10.Si de aia vreau sa va intreb gen cum o sa functioneze gen(chiar nu am experienta deloc cu laptopurile, acesta fiind primul); trebuie sa cumpar eu licenta Windows sau ceva si sa o instalez? sau el are deja un sistem de operare functional, iar eu pot alege(optional) daca sa fac update pentru win 10. ? Ma refer, cand il deschid prima data si il pornesc ce o sa trebuiasca sa fac ca sa mearga normal ca un pc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca respectivul laptop nu are instalat sistemul de operare si va trebui sa-l instalezi tu, fie cumparand o licenta Windows, fie instaland un sistem gratuit, cum este Linux.

| Chos3nOne explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie neaparat sa cumpar o licenta Windows? Fiindca mi se pare cam mult sa mai dau in plus inca 450-500 lei(atat am vazut ca costa in medie), iar linux chiar nu vreau.

| Chos3nOne explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie neaparat sa cumpar o licenta Windows? Fiindca mi se pare chiar mult sa dau in plus inca 500 de lei pe langa ceilalti..Nu exista alta metoda, nu?(Linux chiar nu as vrea)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chos3nOne):

Nu exista alta metoda legala.